Cupa Mondială de box feminin – medaliată la finala de vineri

Campionatul Mondial de box feminin s-a încheiat vineri la Istanbul. În a doua zi a finalei au fost împărțite șase seturi de medalii. Discul maro a fost colectat la categoria +81 kg de Lidia Fidura. Cu o zi înainte, Oliya Toporek a devenit vicecampionul mondial.

Turcia a câștigat clasamentul pentru medalii, jucătorii săi câștigând cinci medalii de aur și două de bronz.

Medaliatele celui de-al XII-lea Campionat Mondial de box feminin au primit mari premii în bani. O medalie de aur este egală cu 100.000. 50 de mii de dolari și argint. Un disc maro are o capacitate de 25.000. în acea monedă. În total, organizatorii au pregătit jucătorilor care au câștigat podiumurile un bonus de 2,4 milioane de dolari SUA.