Cupa Mondială de sărituri – Al treilea Camille Stoch în Klingenthal, victoria lui Kraft…

Camille Stoch a terminat pe locul al treilea la competiția de sărituri cu schiurile de la Cupa Mondială de la Klingenthal, Germania. Austriacul Stefan Kraft a câștigat, iar norvegianul Halvor Aigner Granrod a ajuns pe locul al doilea.

Se pare că Kraft a câștigat cu 267 de puncte pentru sărituri de 138 și 130 de metri. El a fost cu cinci puncte în fața lui Granrod și cu 5,1 puncte în fața lui Stoch.

Stoch a urcat pe podium la Cupa Mondială pentru a 80-a oară și pentru prima dată în acest sezon. Triplul campion olimpic are 39 de victorii, la fel ca Adam Małysz.

Sâmbătă, Piotr Żyła a terminat pe locul 17, iar Pawe Wąsek – 30. Alexander Zniszczoł nu a avansat în seria a doua, cap de serie 37.

„Am meritat acest podium, muncesc din greu de la începutul sezonului. Știu că săriturile sunt bune, dar lipsea ceva pentru a aduce totul împreună într-un ritm bun. Recompensă mare pentru muncă, zi grozavă, foarte frumoasă și elegant”- a spus Stoch într-un interviu pentru Eurosport.

După prima rundă, Stoch a fost al patrulea după o săritură de 132 de metri, Kraft a fost mult înainte și a aterizat șase metri. În a doua serie, stâlpul a atins 133 de metri în model.

„Al doilea salt mi s-a părut mult mai bun decât primul, foarte interesant, interesant” – a evaluat el.

Era la doar 0,1 punct de locul doi, dar nu a cauzat nicio problemă. Cea mai mică diferență a fost depășită de Granrod, care a apărat mingea de cristal. „Oh, ei bine, este tânăr” – a râs de cel mai bun fotbalist polonez care a revenit pe podiumul cupei după o pauză de 10 luni. Anterior, a fost pe 19 februarie la Râșnov, România, unde a ocupat locul doi.

READ  Căi ferate, energie și drumuri - Polonia este lider în regiunea Trei Mări

În clasamentul general al Cupei Mondiale, Stoch a urcat de pe locul 12 pe locul 10. Germanul Karl Geiger, care a terminat sâmbătă pe locul patru, este încă în frunte. Kraft a trecut pe locul doi. Experimentatul austriac și-a câștigat a 22-a victorie în carieră sâmbătă și a urcat pe podium pentru a 75-a oară.

Umila echipă de patru oameni a Poloniei începe la Klingenthal. Campionul mondial din 2019, în stare mai slabă și câștigătorul turneului 4-Hills-2020, Dawid Kupaki, precum și Jakob Woolny, Andrei Stuka și Clemens Moraka, se antrenează la Ramsau, Austria.

A doua competiție va avea loc duminică la Clingental.

Wyniki:

1. Stefan Kraft (Austria) 267,0 pkt (138,0 m/130,0 m)
 2. Halvor Egner Granerud (Norwegia) 262,0 (136,0/137,5)
 3. Kamil Stoch (Polska) 261,9 (132,0/133,0)
 4. Markus Eisenbichler (Niemcy) 257,9 (132,5/137,0)
 . Karl Geiger (Niemcy) 257,9 (132,0/135,0)
 6. Andreas Wellinger (Niemcy) 257,5 (130,0/139,0)
 7. Ryoyu Kobayashi (Japonia) 257,3 (136,5/132,0)
 8. Robert Johansson (Norwegia) 257,2 (131,5/134,5)
 9. Marius Lindvik (Norwegia) 257,0 (133,0/135,0)
10. Jan Hoerl (Austria) 256,7 (132,0/134,5)
...
17. Piotr Żyła (Polska) 244,1 (130,5/130,0)
30. Paweł Wąsek (Polska) 221,3 (128,0/118,0)
37. Aleksander Zniszczoł (Polska) 108,8 (125,0)