demolat într-un meci de pole. Învinge un jucător clasat

demolat într-un meci de pole.  Învinge un jucător clasat

MATERIALE DE PRESĂ/Turul polonez al Lotus BZT/Foto: Daniel Michalski

Mateusz Kozanecki

Daniel Michalski s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ATP Challenger din Antalya, Turcia, într-un mod impresionant. El l-a devansat pe capul de serie a opta Nicholas David Ionel 6: 0, 6: 3. Acum se confruntă cu o sarcină mai dificilă.

Daniel Michalski și-a început aventura de campionat la Antalya, miercuri, când l-a înfruntat pe Joao Dominguez. Portughezul a câștigat primul set 6: 4 și în următoarele două nu a luat nici măcar o bijuterie. Pe locul 278 în clasamentul mondial, pole-ul a progresat într-un stil uluitor.

La scurt timp, și-a întâlnit următorul adversar, clasat alături de românul Nicolas David Ionel, numărul 8. Acest neînvins a marcat și un set pe care l-a câștigat la zero.

Favorita în meciul de joi a fost românca, dar Michalski a intrat mai bine în meci. Deja în repriza secundă a spart serviciul adversarului și și-a continuat cariera.

Urmăriți videoclipul: #dziejesiewsport: Faceți cunoștință cu un bărbat care marchează goluri în… mănuși de construcție

Abia în al patrulea joc a fost necesar să se joace pentru a câștiga un avantaj. Pole a terminat întregul set în doar 27 de minute. Acesta a fost al treilea meci consecutiv pe care l-a câștigat cu 6-0 în acest turneu.

Imaginea jocului s-a schimbat în al doilea set. Ionel a început prin a sparge pasa lui Michalski, rupând astfel seria de 19 victorii consecutive.

Iar al șaselea meci s-a dovedit a fi decisiv pentru soarta acestui meci, pe care Michalsky l-a câștigat servindu-l pe Ionel. Românul a făcut greșeli minore în această parte a meciului și s-a trezit într-o situație foarte dificilă.

READ  Fotbal Club Rapid Bucuresti - Asociatia Club Sportiv Sepsi OSK Sfantu Gheorghe 1-0 (0-0). Liga - Etapa a 6-a

Unul dintre momentele importante ale meciului a fost un schimb la începutul meciului următor. Ambii jucători s-au apărat foarte bine, iar Ionel a avut cuvântul decisiv.

Michalski și-a revenit rapid din eveniment, câștigând încă patru puncte la rând și a fost la un par de a câștiga întregul meci. În final, câștigă cu 6: 0, 6: 3 și merge în sferturi, unde adversarul său va fi cap de serie cu „doi” Fabian Marzan.

Megasaray Hotels Open, Antalya (Turcia)
ATP Challenger Tour, Clay Court, Fond de premii: 75.000 USD
joi, 9 martie

Al doilea tur de simplu:

Daniel Michalski (Polonia) – Nicolas David Ionel (România, 8) 6-0, 6-3

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)