Două reprize complet diferite în meciul dintre Corona Kielce și Cracovia

Meciul PAP/Piotr Polak/BKO Extraklassa: Corona Kielce – Cracovia

Sebastian Szczytkowski

Corona Kelce a marcat în plus în prima repriză, iar Cracovia a dormit o mare parte a meciului după pauză. Acest lucru a avut un impact asupra rezultatului. Confruntarea din PKO Ekstraklasa s-a încheiat la egalitate 1:1.

În primul meci de sâmbătă din PKO Ekstraklasa, Corona s-a confruntat cu Kelsi Kracovia. În tabel, jucătorii lui Kamil Kozyra s-au aflat pe cea mai joasă și mai sigură poziție, la patru puncte în spatele rivalei lor de la Cracovia. Prin urmare, ambele echipe nu au încredere că vor rămâne în elită pentru sezonul viitor.

Confruntarea a început sub plin soare, care a apărut din spatele norilor de deasupra stadionului Kelsey. De fiecare parte a terenului erau fani zgomotoși ai ambelor cluburi. Antrenorii Kamil Kozyra și Jacek Zielinski au stat lângă teren pentru a monitoriza situația din banda.

La începutul meciului, nici gazdele, nici oaspeții nu au manifestat vreun entuziasm să controleze meciul. Odată au jucat jucătorii de la Kielce, apoi cei de la Cracovia, dar nu au fost ocazii de gol. În doar minutul 19, a avut ocazia să scoată un șut periculos, dar Mikkel Maigard și-a lovit adversarul după o pasă a lui Patrick Makuch. Corona a răspuns în minutul 21 cu un șut viclean al lui Marius Vornalczyk, după care mingea s-a rostogolit la scurt timp pe lângă stâlp.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportcie: Își va aminti obiectivul pentru tot restul vieții. Ce s-a întâmplat acolo?!

READ  Monachem Bayern. Alphonso Davies este un alt jucător de fotbal infectat cu virusul Corona

În minutul 26, Cracovia a lansat un atac care trebuia să se încheie cu un șut pe poarta lui Corona. Michał Rakoczy și David Kristjan Olafsson i-au pasat mingea singuraticului Mikkel Maigaard. Ar fi trebuit să împingă pur și simplu mingea în plasă de la o distanță apropiată, dar a lăsat-o. Sutul blocat a fost blocat de Xavier Dziekoński. Portarul lui Kelce merită cele mai mari laude.

Cracovia a început să preia controlul și a luat un avantaj binemeritat de 1-0 în minutul 37. Corona nu și-a putut reveni și s-a trezit doar după ce a pierdut un gol. David Christian Olafsson a primit o pasă minunată de la Mikkel Maigard, care a fost blocată de Dominik Zatorre. Islandezul a avut suficient timp pentru a-l învinge pe Xavier Dziekoński într-un heads-up și a fost calm. Un șut liniștit a dus la căderea mingii în plasă.

Corona a trebuit să-și recapete ritmul după pauză, pentru că prima repriză, pe care au jucat-o gazdele, a fost plină de vedete din tribune. Imediat după schimbarea echipelor, nu a existat nicio șansă de a-l învinge pe Sebastian Madejski cu o singură lovitură.

În doar minutul 62, Corona a avut o ocazie oarecum accidentală de a egala. Mingea a fost lângă suprafața de pedeapsă și sub picioarele lui Nuno, după un joc dezastruos al lui Mikel Maigard. A fost ratată oportunitatea de a pedepsi faultul cu șutul pe poartă.

Deși Corona a fost lent, a accelerat, iar în minutul 71 a dus la egalitate 1-1. Acesta a fost un penalty pentru Cracovia, care a blocat în repriza secundă. Miłosz Trojak a fost la locul potrivit la momentul potrivit și a marcat. A fost o continuare a șutului lui Adrian Dalmau, care a fost blocat de Sebastian Madejski. David Christian Olafsson și Andreas Skovgaard nu au evoluat bine în apărare.

READ  Campionatul Mondial de hochei. Unde să urmărești meciul Polonia - România? Va fi la TVP?

Mai este timp să decidem meciul. În minutul 85 a avut loc un duel între Yevgeny Shikawa și Sebastian Madejski, dar portarul nici măcar nu i-a permis să controleze mingea alergând cu îndrăzneală în afara suprafeței de pedeapsă. În minutul 88, Xavier Dzikonski a făcut o intervenție frumoasă cu picioarele după un șut plat de la mijlocul șaisprezecelea. Au mai fost câteva acțiuni, dar s-au încheiat la egalitate.

Corona Kielce – Cracovia 1:1 (0:1)
0:1 David Christian Olafsson (37')
1:1 – Milos Trojak 71'

diferența:

Coroană: Javier Dzikonski – Dominik Zator, Piotr Malarchek, Miloš Trojak, Marcel Pešek – Joav Hofmeister (78' Bartosz Koychen) – Dawid Blanek (78' Jacek Podgorski), Martin Remakel (85' Jakob Konstantin), Nuno (86' Dalibor Takacs). Marius Vornalczyk (59’ Adrian Dalmau) – Jeujenj Shikawaka

Cracovia: Sebastian Madejski – Andreas Skovgaard (86' Virgil Guetta), Arto Hoskonen, Ennio Petri – Otar Kakabadze (86' Kornel Raba), Patrik Sokolowski, Takuto Oshima, David Christian Olafsson – Mikkel Maigard (76' Karol Knapp), Michal Rakoczi (59) '). „Matthew Boshnak) – Patrick Makuch

Cartonașe galbene: Sokolowski, Skovgaard (Cracovia)

Judecător: Tomas Kwiatkowski (Varșovia)

Spectatori: 11230