Eroul a mers de două ori la luptă la Madrid. O grupă interesantă în meciul dintre Tunisia și Italia

Eroul a mers de două ori la luptă la Madrid.  O grupă interesantă în meciul dintre Tunisia și Italia

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a intrat fără să piardă un set în următoarea rundă a turneului WTA 1000 de la Madrid. Primul meci din meciul tunisianului Anas Jaber cu italianca Yasmine Paolini a stârnit mari sentimente.

Łukasz Iwanek

Simona Halep

PAP / EPA / Sergio Perez / În imagine: Simona Halep

Simona Halep (WTA 21) are un palmares dovedit la Madrid. Ea a triumfat în acest turneu în 2016 și 2017, și a mai apărut în finală în 2014 și 2019. Românca și-a început joi a unsprezecea apariție pe scara principală a evenimentului din capitala Spaniei. Fostul lider al clasamentului a revenit cu 0-2 0-40 în setul doi, învingându-l pe Shuai Zhang cu 6-2 6-3 (WTA 40).

În 68 de minute, Halep a tras patru ași și a marcat 25 din 32 de puncte la prima ei pasă. A salvat patru din cinci puncte de break și a folosit toate cele cinci oportunități de breakout. Românca a avansat cu 3-2 în meciurile de echilibru împotriva lui Zhang. Celălalt concurent pentru tenismena constănţeană va fi spaniolul Paul Bados sau Wironika Kudermova.

Ons Jabeur (WTA 10) a câștigat cu 7:6 (9), 6:1 de Yasmine Paolini (WTA 46). Într-un prim set interesant, Tunisia a revenit de la 0: 3. Mingea din setul cinci a fost folosită în tiebreak. În meciul de 82 de minute, ea a dat patru pase decisive și a avut șase din 12 oportunități de evadare. În turul doi, Jabeur îl va înfrunta pe francezul Alize Cornet sau cu Warwara Gracifa.

Carolina Machova (locul 67 WTA) a învins-o pe Chenwen Cheng (a 72-a Campionatul Mondial de tenis) cu 1:6, 6:3, 6:4 după 2 ore și 25 de minute. Cehii au salvat 10 din 13 puncte de break de viteză și au marcat cu două mai mult decât chinezii (90-88). Pentru semifinalele Australian Open 2021, acesta este doar al doilea start în 2022. Ea a suferit o accidentare la abdomene. În martie, a apărut la Miami, unde a ajuns în turul trei și a pierdut meciul împotriva japonezei Naomi Osaka.

READ  Voleibalişti polonezi au susţinut un concert în Liga Campionilor. Momente dramatice pentru concurenți

Viktoria Azarenka (WTA 17) a revenit cu 0:2 în primul set și a câștigat cu 7:6 (5), 6:3 Viktorija Golubić (WTA 39). Fostul lider al clasamentului de la Madrid a avansat de două ori în finală (2011, 2012). Nuria Barezas Diaz (WTA 52) a trecut de Sorana Querstia cu 6:4, 6:2 (WTA 27). În 96 de minute, spaniolul a spart opt ​​din cele 11 puncte de break și a luat șase break-uri.

Simona Halep (România) a învins-o pe Shuai Zhang (China) cu 6-2, 6-3
Karolina Muchova (Republica Cehă) l-a învins pe Chenwen Zheng (China, CM) 1:6, 6:3, 6:4
Nuria Barezas Diaz (Spania) a învins-o pe Sorana Cerestia (România) cu 6-4, 6-2

Urmărește videoclipul: #dziejesiewspsport: Świątek bate recordurile de popularitate. şocant!