Favoritele nu vin ușor în Cincinnati. O surpriză în confruntarea cu Cehia

Favoritele nu vin ușor în Cincinnati.  O surpriză în confruntarea cu Cehia

WTA 1000 din Cincinnati are cele mai multe meciuri din 3 seturi. Grecia Maria Zachary și Cehia Karolina Muchova trec prin momente grele. Petra Kvitova a fost eliminată după ce a pierdut cu Linda Noskova într-o ciocnire a cehilor.

Lucas Ivanek

Petru Kvitova

PAP / EPA / TOLGA AKMEN / În fotografie: Petra Kvitova

Al doilea tur de meciuri are loc în a treia zi a turneului de la Cincinnati. Maria Zakari (WTA 8) a învins-o pe Sorana Cirstia (WTA 31) cu 2-6, 6-3, 7-5 după două ore și 19 minute. Ambii jucători au avut câte patru pauze. Grecul a mai marcat șapte puncte (106-99) pentru a o învinge pentru prima dată pe româncă. Aceasta este a treia lor confruntare. La Istanbul (2017) și Doha (2018), Zakari nu a obținut niciun set.

Următoarea adversară a grecului este Karolina Muchova (WTA 17), care s-a impus cu 6:3, 3:6, 6:3 împotriva Petrei Martić (WTA 36). Într-un meci de 2,5 ore, Cech a câștigat 33 din 46 de puncte la primul serviciu. El a anulat șapte dintre cele nouă puncte de break și a transformat trei dintre cele 10 puncte de break.

Muchova a ajuns în prima ei finală de Grand Slam la Roland Garros anul acesta. În plus, ea a ajuns în semifinalele Australian Open 2021 și în sferturile de finală de la Wimbledon 2019 și 2021. Printre aceste evenimente de clasament, Zakari se poate lăuda cu două semifinale la Roland Garros și US Open din 2021.

Urmărește videoclipul: Queen’s Men #5. Konrad Bukowicki: Mi-am încheiat cariera de zeci de ori

Muchova a câștigat trei din patru meciuri împotriva lui Sakari. Cehia Madrid (2021) și a fost lider în ultimele două ediții de la Roland Garros. Grecii au câștigat prima întâlnire a turneului IDF de la Sharm el-Sheikh (2016).

READ  Cinci pole-uri în tabloul principal al turneului Lotto Kosherki Open. Întoarcerea lui Lukas Gubot

Petra Kvitova (WTA 9) a pierdut cu Linda Noskova (WTA 50) cu 6-3, 2-6, 4-6. L-a învins pe dublu campion de la Wimbledon cu 6-3, 2-0. Din nou cu 2-0 în al treilea set, a pierdut șase meciuri la rând. Din nou, ea nu a deținut avantajul pauzei. La 4:5, a salvat trei puncte de meci, dar a făcut dublă greșeală la a patra minge.

Întâlnirea a durat două ore și 10 minute. Kvitova a lovit 10 ași, dar a comis și 13 greșeli duble. Ea a folosit patru din șapte puncte de break. Noskova a făcut 6 din 16 ocazii. Pentru sub 18 ani, a fost a treia victorie împotriva unui tenismen din primele 10 clasamente. La Adelaide, în ianuarie anul acesta, ea i-a eliminat pe Daria Kasatkina și Ones Zabiur.

Vest și Sud DeschisCincinnati (SUA)
WTA 1000, hard court, 2,788 milioane de dolari în bani
miercuri, 16 august

Simplu runda a 2-a:

Maria Zachary (Grecia, 8) – Sorana Cirstia (România) 2-6, 6-3, 7-5
Linda Noskova (Republica Cehă, Q) vs Petra Kvitova (Republica Cehă, 9) 3-6, 6-2, 6-4
Karolina Muchova (Cehia) – Petra Martic (Croația) 6-3, 3-6, 6-3
Jasmin Paulini (Italia Q) vs Cristina Puxa (Spania Q) 6-1, 6-3

citeşte mai mult:
Ce întorsătură a evenimentelor pentru un mare american. Iga Svidek a întâlnit un rival
Campioana de la Montreal a fost într-o situație dificilă. Progresul campionului de la Wimbledon

Urmărește meciurile WTA Tour online pe CANAL+ cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători grozavi (Link sponsorizat)

Cine va avansa în sferturile de finală la Cincinnati?

Votează dacă vrei să vezi rezultatele

READ  Transformă fericirea femeilor spaniole din Roma. Simona Halep este mai proastă decât finalista la Australian Open