Finala a doua a fost câștigată de CSM Arcada Galați

Finala a doua a fost câștigată de CSM Arcada Galați. Gazdele au învins CSM Corona Brazo cu 3-0 pentru a se apropia de un al șaselea titlu consecutiv. Această victorie a egalat meciul cu 1-1, jucătorii antrenorului Stanek de ieri au pierdut în fața echipei de la Brașov cu 2:3. David Voch a avut din nou cele mai bune momente ale sale, reprezentând culorile campionilor în vigoare ai Premier League a României.

Emoțiile sunt garantate

Gazdele au început meciul de luni într-o notă ridicată și au luat conducerea cu 4-1. Cu toate acestea, opoziţia a rămas în alertă şi a egalat rapid. Pe pagina CSM Corona am repetat evenimentul de ieri. Bine plivit Augusto Colito Lopes El a hotărât practic cursul colecției. A adăugat puncte valoroase Ewood Commons, Și cu timpul a intrat în joc Dusan Stojsavljevic. A excelat printre gazde Marion Aileen Bala, coprezidat cu Urban Doman si Roland Gergie. Un stâlp a fost pe teren încă din primele minute. David Voch, Al cărui start nu a fost la fel de reușit ca ciocnirea de ieri.

Când scorul a fost egal la 8, au început probleme pentru voleibalistii inepți ai lui Arcada. Evitarea erorilor și doi ași de serviciu de la Auro Nikula au fost suficiente pentru a le oferi gazdelor un avans de 17:14. Timpul nu l-a ajutat prea mult pe antrenorul Laika, iar după un timp jucătorii săi au pierdut 19:14. În final, oaspeții au încercat să revină în joc, reducând diferența la trei puncte, dar CSM Arcada a devenit eroul cu mingi cheie. Aldea lui Veniam. Gazdele au fost încântate să câștige primul set la 25:20.

READ  FC Rapid 1923 - FC U Craiova 1948 SA 0-0. Liga Română - a 14-a zi a Ligii I

Stabilitate și control al jocului

Următorul set a fost din nou deschis cu brio de gazde, care au căutat să ia inițiativa. Foarte bine a jucat și David Woche în set, înscriind două puncte în atac. O conștiință a bunătății este construită de concurenți care nu se feresc de la greșelile simple. Cu toate acestea, pilonul de bază al echipei este Colito de încredere într-un duo cu Koemans. După interdicția lui Kerky, antrenorul oaspeților a decis să-și ia timp. Câteva clipe mai târziu, receptorul român a adăugat un punct pentru a oferi echipei sale un avans de 10:5. O serie bună de rivale a fost suficientă pentru ca echipa lui Brazo să reducă diferența la două puncte.

Bowlerii rapizi nu au încetinit. Ei au reușit să-și extindă avantajul la 15:10 datorită atacului eficient și jocului alert la plasă. Cooperarea dintre apărare și apărare a fost de asemenea bună. La jumătatea setului, aparatul s-a oprit și adversarii au început să ia teren cu blocarea lui Stojsavljevic. După o scurtă perioadă cu antrenorul Stank, performanța echipei lui Galacz s-a îmbunătățit. Jocul lui Corona a început să se clatine spre final, ceea ce a înclinat complet balanța victoriei în favoarea gazdelor. Campioanele apărătoare au câștigat setul doi la 25:21.

A-ți lua rămas bun de la publicul tău este un succes sigur

Ambele echipe au intrat în setul trei cu mare concentrare. Deși erorile au continuat să-i afecteze pe voleibaliștii lui Arcada, rezultatul a fost egal devreme. Pe măsură ce neînțelegerile au crescut, chiar și liderii au început să eșueze. După o eroare în terenul de serviciu a lui Koemans, scorul a fost 9:6 în favoarea gazdelor Galaxului. Acțiunile ulterioare de succes au permis echipei să mențină un avantaj de trei puncte pentru o perioadă lungă de timp. Colito a dispărut complet de pe teren după un al doilea set dezastruos și un început dificil al setului al treilea. Golgheterul, CSM Corona, a fost clar într-o gaură și toată greutatea jocului a căzut asupra lui Komans și Stojsavljevic. Oaspeții au început să facă greșeli frecvente în zona de servicii, ceea ce nu a făcut decât să agraveze problemele. După eroarea de serviciu a lui Rungan, scorul CSM Arcada a fost 18:15. Gergi a condus gazdele 21:16 cu un serviciu perfect executat. Câteva acțiuni rapide și ceva timp mai târziu era 23:16. Concurenții nu au lăsat capul jos, pentru că până la urmă au încercat să îmbunătățească rezultatul cu orice preț. Bala a încheiat meciul cu un atac eficient pentru a oferi echipei sale o victorie de 25:18 în setul trei. David Voch a mai jucat un joc bun, atacul său a fost 100% eficient (4/4) și a adăugat 4 blocuri.

READ  Fără Eurovision 2023 una dintre țări? Aceasta este o consecință a fraudei la vot

În liga română, meciul de titlu se joacă pentru trei victorii. Conform regulamentului, echipa de top la finalul turului regulat va găzdui primele două meciuri. Următoarele meciuri vor avea loc la Brazo.

Verificați și:
România M: Campionii în titlu sunt mai departe de trofeu. Super interviu de David Vouch