Au pierdut, așa că își vor lua rămas bun de la PlusLiga? Fanii sunt supărați, iar viitorul clubului este incert

Au pierdut, așa că își vor lua rămas bun de la PlusLiga?  Fanii sunt supărați, iar viitorul clubului este incert

Cuprum nu a avut cel mai bun sezon, fiind penultimul în clasamentul de mult timp. Dar până la urmă echipa a terminat etapa regulată pe locul al treisprezecelea și a rămas în PlusLiga. Cu toate acestea, la sfârșitul sezonului, au apărut informații că timpul din liga de volei a lui Lubin a trecut. Președintele Gorzów Wielkopolski a anunțat că orașul său va avea o echipă PlusLiga. Kubrum a răspuns la aceasta printr-o declarație de negare.

În urmă cu câteva zile, Agenția de Investiții Stilon Gorzów, club care joacă în prezent în Divizia a II-a, a comentat această problemă. „Confirmăm cu tărie că turneul de volei PlusLiga va fi găzduit la Gorzów Wielkopolski din sezonul 2024/2025 pe baza fuziunii ambelor cluburi.„- spune anunțul clubului postat pe rețelele de socializare.

Toate aceste informații au înfuriat masele din Lupin. În tribune au apărut bannere și scandări care atacă conducerea clubuluiCu un strigăt de „Iuda!” La conducere. Înregistrările și fotografiile de la standuri au apărut și pe rețelele de socializare.

Ulterior, gazdele și-au redus ușor pierderile, dar după un atac eșuat Wojciech Firenze GKS conducea deja la 17:10. Dar apoi oaspeții au avut o pauză mare și Cuprum a egalat 19:19. Cu toate acestea, Katowice a jucat mai bine până la urmă A câștigat 25:23, iar rezultatul a fost decis Bartlomiej Krolicki.

PlusLiga. Hotărâtă de grupul de aur, iar confuzia în final

În echipa gazdă, americanul a avut probleme majore la terminarea atacurilor Jake Hans. Echipa lui Lupin a compensat însă cu un blocaj. După o serie de puncte în setul doi, atât antrenorul advers, cât și echipa au condus cu 12:8 Grzegorz Sly Am întrerupt jocul. Cu toate acestea, Coprom lua deja avânt, iar Hans a început să compenseze problemele de atac cu serviciul său. După ași, echipa gazdă a condus cu 19:11, câștigând în cele din urmă în 25:19.

READ  zgură. Acuzații puternice împotriva Lupilor Krosno! „Asta este înșelăciune”

Servirea reușită l-a determinat pe Hans să joace mai bine. Cu siguranță s-a îmbunătățit în atac, de la jumătatea grupei echipa lui era cu două-trei puncte înainte. Și după ce punctul servește Camille Kwasowski, fostă gazdă a GKS, Cuprum a fost în avantaj cu un timp de 19:14. S-a încheiat cu o victorie a gazdelor 25:20. A fost multă emoție în setul următor. Echipa Katowice era deja în avantaj la ora 13:10. Au fost ajutați în această grupă de Saitta și Fassina, care au devenit imediat cel mai important jucător de atac din echipă. Dar în partea a doua a lotului, gazdele au reușit să-și ajungă din urmă rivalii. Au folosit mingea de al doilea set și au câștigat 26:24, rezultând așa-numitul Golden Set.

Are un avantaj de două puncte după un atac Pawel Pietraszka Au dezvoltat un următor. Cu toate acestea, Fassina, care a rămas în linie, a dus la egalitate 6:6. De atunci a fost o luptă punct la punct, cu scorul 11:10 în favoarea lui GKS, antrenorul Coprom. Paul Russek Solicitați o pauză. Echipa lui Lupin a fost prima care a avut mingea la finalul meciului, dar nu a folosit-o. A fost multă confuzie la final și Saitta a primit cartonaș galben. Dar echipa Katowice a câștigat ultimele două meciuri și setul 17:15.

Locul al treisprezecelea pentru GKS înseamnă o scădere de două locuri față de sezonul precedent. Cuprum a încheiat anul trecut sezonul pe locul 14. Timpul va spune dacă sezonul viitor nu va mai exista volei la nivel PlusLiga la Lubin pentru prima dată din 2014.