Goal.com: Robert Lewandowski conduce cursa pentru Balonul de Aur

Apărătorul statuetei de acum doi ani este Leo MessiPremiat pentru a șasea oară în 2019. În 2020, s-a remarcat fără îndoială Robert LewandowskiCu toate acestea, organizatorul a luat controversata decizie de anulare a referendumului din cauza pandemiei de coronavirus care a avut un impact imens asupra meciurilor de fotbal din lume.

Priveste filmarea
Aceasta este relația de pe linia Sousa-Lewandowski [SEKCJA PIŁKARSKA]

Robert Lewandowski este cel mai afectat

Mulți experți au văzut că căpitanul echipei naționale poloneze merită Mingea de aurAcest lucru se datorează în principal triplei coroane cu Bayern München. Cu toate acestea, Lewandowski a primit Premiul FIFA, care i-a conferit titlul de Cel mai bun fotbalist al anului 2020. El a fost clasat pe locul doi de Cristiano RonaldoIar al treilea este Leul Messi.

Ronaldo a fost jefuit sistematic. Cazul nu a apărut decât după mulți ani!

În clasamentul său anual, Goal.com a rezumat realizările celor mai buni fotbaliști din lume. Lewandowski a ocupat locul al doilea în această clasament cu 48 de goluri și șapte pase decisive în 2021. În plus, polonezul cu Bayern a ajuns la Campionatul German, Campionatul Mondial de Cluburi și Supercupa Germaniei.

Messi vs Lewandowski

Liderul clasamentului este Leo Messi, care a marcat 36 de goluri și 14 pase decisive în acest an. A câștigat Cupa Regelui cu FC Barcelona și Copa America cu reprezentantul său Argentina. După ce s-a mutat la Paris Saint-Germain, el nu a marcat încă niciun gol.

Platforma este închisă JorginhoCâștigător al premiului UEFA Cel mai bun jucător de fotbal al anului. Italianul a avut un an grozav în care a câștigat Chelsea În Liga Campionilor și cu echipa națională a câștigat Campionatul European. Următoarele două locuri sunt ocupate de alți doi jucători de la clubul londonez – N’Golo Kante și Romelu Lukaku. Iar Cristiano Ronaldo, la rândul său, s-a clasat pe locul opt.

READ  Fernando Santos are un plan. Așa putem juca cu cehii. Aici este configurația

Leo Messi își ține coapsa în meciul dintre Paris Saint-Germain și LyonAceștia au explicat neînțelegerea dintre Messi și antrenor. Pochettino nu voia să-și asume riscul.

Câștigătorul celui mai popular premiu de fotbal la simplu va fi anunțat la începutul lunii decembrie.