Gol mare, Yamal, și o victorie pentru Barcelona. Cu ajutor… înlocuiește-l pe Lewandowski

Gol mare, Yamal, și o victorie pentru Barcelona.  Cu ajutor… înlocuiește-l pe Lewandowski

Barcelona nu a reușit să profite recent de oportunitatea de a reduce diferența de puncte dintre ea și Real Madrid după „Royal” În circumstanțe extrem de controversate Au egalat doar cu Valencia 2: 2. „Blaugrana” a împărțit ulterior punctele cu Athletic Bilbao, dar cu scorul 0-0 și după o performanță destul de incoloră.

Ea a avut ocazia să se „reduce” cinci zile mai târziu, în seara zilei de 8 martie, când a înfruntat echipa RCD MallorcaCare anterior făcuse o mare surpriză învingând Girona cu 1-0. Echipa din Insulele Baleare, motivată fără îndoială de această victorie, a vrut să-și arate încă o dată partea bună…

Jucătorii Barcelonei se antrenează. Lewandowski și-a arătat trucurile. video/Adrian addisonafptff/Agenția de presă din Franța

Barcelona – Real Mallorca: Prima jumătate a meciului

După câteva momente destul de lente pe teren în minutul al patrulea.”Barcelona„ În cele din urmă, a început să pună presiune asupra adversarilor ei – mai întâi Yamal a încercat să tragă, dar a fost blocată, apoi șutul lui Kounde a fost blocat de Rajkovic.

În minutele următoare, oaspeții și-au spus și ei cuvântul din când în când – Cyle Larin a fost cel mai memorabil, printre altele. În minutul opt a încercat să atace poarta lui Ter Stegen, dar de fiecare dată eforturile lui au fost neutralizate de apărarea Barcelonei.

Ambele echipe au lipsit de hotărâre în construirea atacurilor, inițiativa fiind în principal din partea gazdelor, în timp ce „Els Vermelencs” a căutat posesia mingii în jumătatea lor de teren și a încercat să răspundă cu pase lungi către atacanți. În minutul 18, Rafinha a încercat să treacă din impas, dar unul dintre adversari l-a blocat cu succes. Același jucător a căzut două minute mai târziu după o provocare cu Copete, deși arbitrul nu a găsit nicio eroare la început.

READ  Lewandowski a fost prins într-o mașină care valorează o avere. sfarsitul vacantei

Inițial, după un timp, a intervenit arbitrul asistent video (VAR), iar arbitrul Javier Iglesias Villanueva a făcut semne până la urmă pentru o lămâie.. Ilkay Gundogan a executat lovitura de pedeapsă și… și-a irosit șansa, iar Rajkovic a salvat excelent pe șuț. Deci tot era 0-0.

În minutul 31, Mallorca a avut o șansă bună să preia în sfârșit conducerea.După o aruncare de la margine în interiorul suprafeței de pedeapsă, Muriqui a atins mingea doar cu capul, apoi Larin nu a reușit să o ajungă cu piciorul și, la scurt timp, a șutat. o treime. Stegen a putut iniția încă o lovitură de pedeapsă din „cinci”.

Au trecut câteva momente și Larin i-a amenințat din nou cu poarta neamțului – acesta a căutat o pasă către Muriqui, în timp ce Pau Cobarci a salvat excelent. Echipa vizitatoare a vrut să pună presiune puternică asupra Barcelonei, dar asta nu a avut cel mai important efect. Mai mult – în minutul 35, Joao Felix a reușit un șut bun în replică, dar a trecut pe lângă bara porții. Mallorca.

În minutul 38, Morlanes a încercat să aibă noroc, dar Marc-Andre ter Stegen a fost mereu acolo. Larin apoi a făcut din nou puțin „vânt” pe „16”, dar a fost din nou păzit. Ambele poziții au fost văzute de pe bancă de Rafinha, care a trebuit să fie înlocuită de Fermin Lopez din cauza unei accidentări.

Până la urmă, niciunul dintre cluburi nu a deschis scorul înainte de pauză – iar când jucătorii au mers la vestiar, scorul era tot 0-0..

Barcelona – Mallorca: Repriza a doua a meciului

În minutul 54, Vedat Muriqi s-a „grabă” din nou înainte – capul a lovit bara transversală, dar chiar dacă ar fi căzut în plasă, arbitrul nu ar fi recunoscut golul – în acest caz, a sunat fluierul pentru ofsaid și oaspeții. . Trebuia să caute o altă oportunitate.

Între timp, în minutul 59, a venit ocazia Barcelona – Lamine Yamal a trimis o adevărată „bombă” către poarta lui Rajkovic, care a sărit și în bară. Mai important, la scurt timp, în minutul 61, Robert Lewandowski a intrat în cele din urmă pe teren în locul lui Marc Guyot..

În cele din urmă, în minutul 73, Yamal și-a atins obiectivul – Tânăra vedetă a 'Pride of Catalonia' a trimis un şut frumos de la aproximativ 15 metri, iar portarul advers nu a avut nicio şansă aici.. Asistența a fost înscrisă de…Lewi, care mai devreme îi pasase scurt mingea partenerului său. Scorul a fost 1-0.

La scurt timp, echipa din Insulele Baleare ar fi putut egala scorurile, dar Larin nu a profitat – arbitrul a găsit oricum atacul în ofsaid. Mallorca Apoi a încercat mai multe atacuri, dar toate au eșuat.

Între timp, în minutul 88, Robert Lewandowski a inițiat o manevră și a marcat un adversar – polonezul a căzut pe teren chiar în fața suprafeței de pedeapsă, prins între doi apărători, în timp ce fluierul arbitrului a tăcut.

Până la fluierul final, niciunul dintre portari nu a cedat – FC Barcelona a câștigat trei puncte valoroase acasă după o victorie cu 1-0 și se poate pregăti acum pentru lupta cu Napoli din Liga Campionilor, programată pentru 12 martie..