Grzegorz Sandomierski a devenit campioni ai României în circumstanțe fără precedent

Jucătorii CFR Cluj au câștigat Campionatul României în circumstanțe fără precedent.

Jucătorii CFR Cluj au câștigat Campionatul României în circumstanțe fără precedent. Cu câteva ore înainte de penultimul meci în deplasare împotriva Universității Crajowa, pe care l-au câștigat cu 3:1, autoritățile de top au decis ca titlul să revină câștigătorului acestui meci.

Asta pentru că, din cauza pandemiei de coronavirus, competiția nu se va încheia la data cerută de UEFA, iar Federația Română a trebuit să înregistreze până la final cluburile eligibile pentru a juca în Liga Campionilor și Europa League. de astazi.

La Krajowa, gazdele au luat conducerea primele, Dan Nestor a marcat un gol în minutul nouă. Brazilianul Paulo Vinicius a egalat (36), în timp ce Kevin Poli din Côte d'Ivoire (56) și Cyprian Deck (77) au marcat o lovitură de pedeapsă pentru victoria echipei. Dacă există egalitate, vor exista prelungiri și posibil lovituri de departajare.

Vezi și: Fostul antrenor al Wisła Kraków a fost testat pozitiv pentru coronavirus

Clujenii, al cărui portar Grzegorz Sandomirski (luni a fost scos din lot), se află în fruntea clasamentului și are un avans de cinci puncte față de Universitatia, pe locul doi. Dar în circumstanțe normale, nu și-ar fi asigurat încă titlul, pentru că vicecampionul mai avea un meci de jucat.

Este al treilea titlu consecutiv și al șaselea titlu pentru CFR Cluj din istorie. Antrenorul Dan Petrescu nu a putut sărbători alături de jucătorii săi. Fostul antrenor, printre altele, al Wisła Kraków a fost testat pozitiv pentru COVID-19 și se află în izolare.

READ  Jucătorii de la Lublin vor face debutul în Cupa Europei. Vicecampioana Poloniei va juca în playoff