Iga Świątek Nu-ți pierde puterea. Opriți stâlpul roman

Iga Świątek Nu-ți pierde puterea.  Opriți stâlpul roman

PAP/EPA/Foto: Iga Świątek

Lukasz Iwanek

Iga Świątek nu a avut probleme în avansarea în semifinalele turneului WTA 1000 de la Indian Wells. Tenisista poloneză a încheiat cariera româncei Sorana Cereşti.

Sorana Cîrstea a fost o adversară improbabilă pentru Iga Schvetek în sferturile de finală de la Indian Wells. Iar românca a eliminat-o în 1/8 pe cap de serie franceză, Caroline Garcia, clasată pe locul cinci. Joi, fosta a 21-a jucătoare mondială de simplu a fost ținută de poloneza. L-a învins pe liderul clasamentului Cirstea 6:2, 6:3.

Świątek a primit în curând pauză. A venit în repriza secundă după o eroare de rever a lui Cîrstea. Liderul clasamentului nu a urcat la 3: 0. Ea i-a fost aproape, dar a făcut pe neașteptate o aplicație 40-15. Românul a luptat cu înverșunare pentru fiecare punct, iar polonezul a fost nerăbdător la început și a făcut câteva greșeli.

În următoarea etapă a primului set, Świątek s-a instalat în tenisul ei. Am controlat bine ritmul jocului și am continuat să atac în momentele potrivite. Cîrstea nu s-a sfiat să greșească și era din ce în ce mai rău în meserii. În al șaselea joc, ea a returnat serviciul, dublă greșeală și a pus un revers în plasă. În optimi, românca a apărat primul set cu o lovitură de cap dar a rupt un forehand în al doilea.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsport: Ce a făcut?! O aruncare grozavă din genunchi

În a doua apăsare, Świątek a spart din nou în al doilea joc. La break point, Cîrstea i-a ratat din nou spatele. De data aceasta, poloneza dominantă a mărit diferența la 3: 0. Românca și-a pierdut spiritul și în al patrulea joc a făcut o dublă greșeală.

READ  FC Barcelona vorbește despre transferul lui Mohamed Salah. Cu toate acestea, există o problemă majoră

Cîrstea s-a ridicat pentru a lupta și a compensat unele dintre pierderi cu un balon profund forțat înapoi. Świątek nu a ieșit din condiționare și și-a menținut cu ușurință avantajul de la un break. În al nouălea joc, românca a apărat prima minge de joc, dar în al doilea a greșit la schimb.

În 82 de minute, Swiatek a marcat 24 din cele 34 de puncte ale ei la primul serviciu. Am spart de două ori și am creat cinci din opt oportunități de pauză. Poloneza a aruncat 19 lovituri finale cu 13 erori neforțate. Cîrstea a avut 12 victorii cu mingi drepte și 15 mingi fault. A fost a doua confruntare dintre ei. În runda a patra a Australian Open 2022, Schvetek a câștigat după o luptă în trei seturi.

Era a unsprezecea apariție a lui Kirst la Indian Wells și prima dată când ajungea în sferturile de finală. Românca are două titluri de simplu WTA Tour. A câștigat-o la Tașkent (2008) și Istanbul (2021). Se poate lăuda cu 16 victorii în top 10 jucători de tenis. Cel mai recent a fost în 2021, când a eliminat-o pe Petra Kvitova în turul doi de la Australian Open.

Vineri, în semifinale, Świątek o va înfrunta pe campioana de la Wimbledon, Jelena Rybakina. Bilanțul lor de meci este 1-1. Femeile poloneze erau pe top acum doi ani la Ostrava. La Australian Open din acest an, Kazaska a câștigat runda a patra și mai târziu a ajuns în finală.

BNP Paribas este deschisIndian Wells (SUA)
WTA 1000, teren dur, fond de premii: 8,8 milioane de dolari
joi, 16 martie

Sferturi de simplu:

Ega Swijciech (Polonia, 1) – Sorana Cîrstea (România) 6-2, 6-3.

READ  Szewczak: O șansă pentru un număr mare de medalii în România

Programul campionatului feminin și rezultatele

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)