Iga te-am vindecat – Beatrice Haddad Maya. Polonezul și-a arătat caracterul și a avansat în semifinale de la Madrid

Iga te-am vindecat – Beatrice Haddad Maya.  Polonezul și-a arătat caracterul și a avansat în semifinale de la Madrid

Dintre cele trei lupte ale tenismenilor de până acum, stangacica braziliană a câștigat una – în 2022 în optimile de finală de la Toronto, dar de atunci, Svetek a învins-o în două seturi. – Nu va fi ușor. Este o jucătoare puternică care știe să joace pe terenuri pe zgură. Trebuie să mă concentrez pe mine, apoi voi fi gata, a confirmat înaintea meciului liderul clasamentului mondial.

Ocazii ratate și cinci (!) meciuri pierdute la rând

Începutul părea dificil, dar a fost perfect pentru adversarul nostru. Chiar și atunci când era sub presiune, a făcut față și nu a renunțat. Mai mult, în al treilea joc ea conducea deja cu 40:0 și de data aceasta nu a ratat niciun break. Într-o clipă, ea a urmat exemplul, mărind diferența la 4:1.

Părea că era pe cale să câștige setul. Niciunul din alea. Jucătoarea de tenis din Sao Paulo a compensat pierderea pauzei din jocul al șaptelea. Deși în curând a avut din nou probleme de fault – pierzând 0:40 la al treilea serviciu – a revenit în meci. Numărul de erori neforțate făcute de Świątek a crescut alarmant.

A crescut atât de mult încât jucătorul nostru nu a putut face nimic pentru a-l ajuta. Ai pierdut următoarea persoană – ai grijă! Cinci game-uri mai jos (inclusiv două la serviciu) și ea a pierdut în mod neașteptat primul set.

Ea a răspuns cât a putut de bine

Această încredere a fost cea care a ajutat-o ​​pe Iga să câștige al patrulea joc, de data aceasta cu un avantaj, valorificând încă o dată un break point și un avantaj foarte confortabil de 4:0. Nu a mai putut să-l piardă, iar după un timp chiar a ridicat scorul la 5-0 și 6-0, demonstrând că dacă cineva avea de gând să se întoarcă în competiție în mare măsură, a fost ea, și fără să piardă un meci unic. În a doua grupă. Competiția trebuia decisă de a treia.

Eficiență mai presus de toate

Începutul jocului i-a aparținut lui Świątek. Pauza rapidă i-a permis să preia conducerea cu 2-0. Cu toate acestea, brazilianul nu a cedat și a marcat imediat un re-break. Era clar că va face tot ce îi stă în putință pentru a preveni repetarea celui de-al doilea grup.

Din nefericire pentru ea, poloneza a reușit să răspundă rapid rupând un alt serviciu, iar de data aceasta a terminat mingea la plasă. După un timp, am urmărit rezultatul și rezultatul a fost 4:1. Dar factorul decisiv a fost al șaptelea joc, în care liderul și-a apărat serviciul. A funcționat, așa că a avut nevoie de un singur meci (5:2) pentru a decide meciul. Ea nu a irosit această ocazie.

Următorul adversar al lui Svetek va fi americanca Madison Keys, care l-a învins pe Ons Jabeur în sferturi.