Istanbul 2023: Jakub Szymanski, vicecampion european! Polonia termină HME cu șapte medalii – Știri

Vă invităm să acoperiți Campionatele Europene la radioul polonez și pe Polskieradio24.pl. Raportorii noștri vor fi Cesare Giorgio și Rafael Bata la Istanbul.

Jakub Szymański a fost una dintre speranțele Poloniei la medalii la Campionatele Europene în sală de la Istanbul. În sesiunea de dimineață, tânărul de 20 de ani a marcat a doua sa semifinală, confirmând forma sa ridicată în sezonul indoor din acest an. În finală s-a calificat și Krzysztof Kiljan.

Jakub Szymański a finalizat excelent

Finala de 60 de metri garduri a fost competiția finală a campionatelor. După cum sa dovedit, el a strâns și a șaptea medalie pentru naționala Poloniei la Istanbul.

Startul cursei nu a fost foarte reușit pentru stâlp. Jakub Szymański a zăbovit puțin la start, dar cu fiecare metru a recuperat pierderile. A terminat pe locul doi, cu un timp de 7,63 secunde.

Mai bun decât polul a fost doar Jason Joseph, care a doborât recordul elvețian în 7,41 secunde. Franța tocmai a câștigat medalia de bronz Kwao Matti, care a parcurs distanța cu obstacole în 7,59 secunde.

El asculta
02:04 Cântece sudaneze. mp3 Rafał Bała (IAR) a vorbit cu vicecampionul european Jakub Szymański după competiție

Șapte medalii pentru Polonia

Medalia lui Szymański este prima din 23 de ani a țării noastre la această competiție.

READ  Polonia-Ungaria: De unde a venit prietenia polono-maghiară? The. Cupa Mondială

A fost al doilea dintre polonezi care a plecat în finala aproape de podium. Krzysztof Kieljan a fost al șaselea ultimul, înregistrând un timp de 7,63 secunde.

El asculta
00:34 souret elbakara. mp3 Al doilea pole, Krzysztof Kieljan, a terminat pe locul șase în finală. (IR)

În final, Biało-Czerwoni a încheiat turneul de la Istanbul cu șapte medalii: patru de argint și trei de bronz.

Rezultatele finalei Campionatelor Europene de Atletism de la Istanbul și locurile polonezilor duminică:

1. Țările de Jos 3.25.66
(Lake Claver, Evelyn Salberg, Kathleen Peters, Fimke Paul)
2. Italia 3.28.61
(Alice Mangioni, Iomede Foloronso, Anna Polinari, Eleonora Marchandu)

1. Belgia 3.05.83
(Dylan Burley, Alexander Domme, Kevin Burley, Julian Watrin)
2. Franta 3.06.52
(Gilles Perron, Teo Andante, Victor Koroller, Mohamed Abdullah Konta)
3. Țările de Jos 3.06.59
(Isaya Burse, Isaiah Klein Eckink, Ramsey Angela, Limarvin Bonifacchia)

READ  Controversatul YouTuber a luat-o pe vedeta skateboarding-ului. Este, de asemenea, un boxer celebru

Clasificarea medaliilor pentru Campionatele Europene de Atletism în sală de la Istanbul: