Jucătorii francezi de volei și-au arătat puterea! O intrare surpriză și o victorie decisivă

Jucătorii francezi de volei și-au arătat puterea!  O intrare surpriză și o victorie decisivă

Franța a învins Bulgaria cu 3-0 în optimile de finală ale Campionatului European de volei, care a avut loc în orașul Varna. Surpriza a fost apariția pe terenul lui Irvin Ngabeth, care nu trebuia să joace la acest turneu. În sferturile de finală, tricolorul se va confrunta cu echipa României, care a învins Croația cu 3-2.

Voleibaliştii bulgari au avut avantaj la începutul primului meci (6:9). Adversarii au compensat pierderea – după ce a servit asul lui Antoine Brizard, scorul a fost 12:12. Bulgarii și-au depășit încă o dată rivalii (14:16, 17:19), dar în final francezii și-au surprins adversarii. Irvin Ngapeth a apărut pe neașteptate pe teren și a dat o lovitură zdrobitoare (21:19). Bulgarii nu au mai reușit să găsească ritmul potrivit în ultimele meciuri și Franța a câștigat 25:21.

Vezi și: Știm prima calificare pentru sferturile de finală ale Campionatului European de volei masculin! Departajarea a fost decisă

Al doilea set a fost o deschidere puternică pentru francezi (4:0, 7:1). Voleibaliştii bulgari nu au cedat, au început să compenseze înfrângerile, iar până la urmă au fost aproape (23:21). Cu toate acestea, Tricolorul a câștigat acțiunea principală, iar în șutul final de Timothy Karl (25:21).

Partea a treia nu a schimbat imaginea meciului. Francezii au câștigat rapid un avans puternic (8:3), pe care l-au menținut pentru tot restul setului (19:11). În cele din urmă, au preluat controlul asupra situației și s-au îndreptat cu încredere în sferturile de finală. Ultimul punct al meciului a fost câștigat de Karl cu un as (25:15).

Rezumatul meciului Franța-Bulgaria:

Cele mai multe puncte: Barthelemy Chenignes (13), Timothy Karl (10) – Franța; Alex Gruzdanov (10) – Bulgaria. Francezii sunt mai eficienți în atac (52%-35%) și în câmpul de serviciu (8-3).

READ  O descoperire în ceea ce privește viitorul lui Thomas Tuchel. Planurile antrenorului lui Bayern Munchen au fost dezvăluite

Echipa Franței de volei va înfrunta România în sferturile de finală. Aceasta va fi o șansă pentru Tricolor de a-și răzbuna înfrângerea neașteptată cu 1-3 din faza grupelor. Meciul Franța-România este programat să aibă loc pe 11 septembrie în orașul Varna.

Franța – Bulgaria 3:0 (25:21, 25:21, 25:15)

Franţa: Timothy Karl, Nicolas Le Goff, Antoine Brisard, Jacin Louati, Barthelemy Chenignes, Jean Patry – Genia Grebennikov (libero), Quentin Geoffroy, Irvin Ngapeth, Stephen Boyer. antrenor: Andrea Gianni.
Bulgaria: Nikolai Kolev, Tsvetan Sokolov, Alexander Nikolov, Alex Grozdanov, Georgy Syganov, Martin Atanasov – Teodor Salparov (libero), Asparuh Asparuhov, Nikolai Pinchev, Ilya Petkov, Denis Karyagin, Georgy Bratoyev. antrenor: Plamen Konstantinov.