Julia Putintseva a invadat Budapesta. Ucraineanul a fost neajutorat în finală

Julia Putintseva a invadat Budapesta.  Ucraineanul a fost neajutorat în finală
După trei sute de meciuri în sferturi și semifinale, Yulia Putintseva a obținut o victorie incontestabilă asupra tenismenei ucrainene în finala WTA 250 de la Budapesta. Kazaszka a câștigat al doilea titlu.

Łukasz Iwanek

Julia Potenciwa este campioana Marelui Premiu al Ungariei din 2021

PAP / EPA / Zsolt Szigetvary / În imagine: Julia Potenziwa. 2021 Campion al Marelui Premiu al Ungariei

Finala de la Budapesta s-a dovedit a fi cel mai simplu meci al săptămânii pentru Julia Putintseva (WTA 42). Georgina Ekaterina Gorgoga și croata Anna Kongo au făcut șase și, respectiv, șapte meciuri. Katerina Kozlova din Ucraina și Dalma Galvy din Ungaria și-au tăiat piesele după set. Duminică, Casasca a zdrobit 6: 4, 6: 0 Anilina Kalinina (WTA 95).

În primul set, ucraineanul a dat o pasă de două ori, apoi de la 0: 3 pentru a se apropia de 2: 3. Putintseva a păstrat o descoperire până la final. În al doilea partid a dominat, fără îndoială, curtea. Ea le-a acordat concurenților ei doar șapte puncte. În meciul de 70 de minute, Casasca a folosit cinci dintre cele opt puncte de break.

Pentru Potinseva, aceasta a fost a patra finală la Turul WTA (scor 2-2). Primul și al doilea au fost înregistrate la Saint Petersburg (2017) și Guangzhou (2018). A câștigat titlul de premieră în 2019 la Nürnberg. Kalinina a jucat în prima finală.

Ultimul meci al duo-ului a avut loc sâmbătă. Titlul a intrat în contul lui Mihaela Pozarnescu și Fanny Stollar, care au învins Spania cu 6: 4, 6: 4 Alyona Bolsova și germana Tamara Korbach. Pentru România, este al doilea și pentru Ungaria primul titlu de dublu din turneul WTA.

READ  Nikola Zalewski a fost calomniat pentru 20 de mii de euro?!

Marele Premiu al Ungariei, Budapesta (Ungaria)
WTA 250, terenuri de lut, premii totale în sumă de 235,24 mii. dolar
De sâmbătă până duminică 17-18 iulie

finală la simplu:

Julia Potinsua (Kazahstan, 1) – Angelina Kalinina (Ucraina) 6: 4, 6: 0

Soțul meu este definitiv:

Mihaela Pozarnescu (România) / Fani Stolar (Ungaria) v Alyona Bolsova (Spania) / Tamara Korbach (Germania) 6-4, 6-4