Katarzina Petru a încheiat anul. I-ai speriat pe candidații la turneul de la Angers

Katarzina Petru a încheiat anul.  I-ai speriat pe candidații la turneul de la Angers

Katarzyna Piter a participat în calitate de reprezentant unic al Poloniei la competiția WTA Challenger pe teren dur acoperit de la Angers. Jucătoarea noastră de tenis a jucat vineri împotriva favoritelor la turneul de dublu.

Rafai Smolensky

Katarzina Petru

MATERIAL DE PRESĂ / LOTOS PZT POLISH TOUR / În imagine: Katarzyna Piter

Ultimul turneu feminin al anului a avut loc în noiembrie, dar jucătoarele de tenis încă pot lupta pentru puncte și premii în bani la concurenții WTA sau ITF. Katarzyna Piter a jucat în turneul indoor WTA Challenger de la Angers, care a început cu Ankita Raina din India concurând la dublu.

În grupă erau doar opt perechi, așa că sferturile de finală au avut loc imediat. În ea, Piter și Raina au găsit cel mai bine cotat duo format din Monica Niculescu și Wiera Zwonariowa. Experimentatii romani si rusi au fost favoriti in intalnirea de vineri, dar au castigat abia dupa ruperea egalitatii.

Meciul de deschidere poate să fi căzut în mâinile lui Niculescu și Zonarewa, care au făcut rapid 4-0 și nu i-au permis tenismenei și partenerului ei să revină la meci. În a doua repriză, Peter și Raina au răspuns când adversarii lor au marcat un break de 2: 1. Au câștigat cinci din șase jocuri la rând și tot setul. Deci, tie break-ul a fost crucial. În ea, duoul româno-rus a înscris șase puncte consecutive de la stat pentru 4.

După 92 de minute, Niculescu și Zonarewa au câștigat în cele din urmă cu 6:4, 3:6, 10-4 și au trecut în semifinale. Norvegiana Ulrike Ekere și belgiana Kimberly Zimmermann vor fi adversarele lor sâmbătă. Peter a jucat ultimul său meci vineri în 2021.

READ  Asta nu este bine! Fotbalul clubului polonez se află încă într-o situație dificilă. Speranță în fotbalul Legia și Raków

Deschide Angers Arena LoireAngers (Franța)
Seria WTA 125K, teren dur în sală, fond de premii de 115k. dolar
Vineri 10 decembrie

Sferturi de dublu:

Monica Niculescu (România, 1) / Wiera Zunariwa (Rusia, 1) – Katarzina Peter (Polonia) / Ankita Raina (India) 6:4, 3:6, 10-4

Schimbări mari în Iga Świątek. Noul antrenor „trebuie să fie dur”
Cuvinte puternice despre schimbările din echipa Iga Świątek

Urmărește videoclipul: #dziejesiewspsport: Reacții în prima repriză? Nu va deveni niciodată plictisitor