L. Cupa Mondială 2022: Ungaria pierde puncte în fața Albaniei. Vești bune pentru echipa națională a Poloniei [WYNIKI] – Știri

Antrenorul Poloniei, Paolo Sousa, a decis totuși să lanseze cea mai mare linie de teste și nu a avut nicio problemă să doboare echipa finală din clasamentul mondial. Câteva minute mai târziu, ceremonia de filmare a început cu Robert Lewandowski. Căpitanul a jucat doar jumătate din timp, marcând două goluri și ridicându-și recordul de goluri la 72, iar numărul de apariții la echipa națională a crescut la 124.

După pauză, a continuat lunetistul Bayern München, Adam Buxa, care a marcat deja un hat-trick în a doua sa apariție la echipa națională și are patru victorii în total. Atacantul revoluționar american New England este cel de-al 29-lea jucător care a marcat cel puțin trei goluri într-un joc național, 44 până acum.

Cele două goluri rămase duminică au fost marcate de Carol Linetti, care a câștigat recent echipa națională (a marcat și împotriva Albaniei joi), și Carol Evidarsky.

După prima pauză de gol în aceste calificări pentru San Marino, după greșeala lui Kamil Pitkovsky, Nicola a marcat pentru Nanny.

Polonezii sunt al doilea în grupa I cu 10 puncte și se confruntă cu cinci înfrângeri împotriva Angliei, care se deplasează de la victorie la victorie. Sub-campionii europeni au învins Andorra cu 4-0 la Wembley din Londra, jucând cu jumătate de inimă și în echipa de rezervă, deși au marcat trei goluri pe măsură ce jucătorii de vârf au apărut pe teren. Acesta a fost cel de-al 14-lea gol consecutiv al căpitanului englez (a 40-a victorie pentru echipa națională) în rundele de calificare ale evenimentelor majore ale lui Harry Kane. „Tracy Lions” au pierdut doar unul din ultimele 52 de meciuri din clasament.

Miercuri, la ora 20.45, va juca împotriva antrenorului PGE National Poland Gareth Southgate.

În al treilea joc al grupei, Albania a învins Ungaria cu 1-0 pentru a termina pe locul trei în tabel cu nouă „puncte”. Magii, care au primit recenzii bune la Campionatele Europene, au suferit două înfrângeri până acum în calificarea din septembrie și sunt la egalitate cu 0-5.

Cu excepția Angliei, doar semifinalistele din Euro, danezii, au câștigat puncte complete în runda de calificare. Sâmbătă au luptat mult timp în ciocnirea „Derby” cu Insulele Feroe, dar în cele din urmă au câștigat 1-0 după un gol.

READ  Vor fi 8 miliarde de oameni în această toamnă - EURACTIV.com

Evenimentul de duminică a fost al doilea egal consecutiv fără goluri al Italiei – campionii continentali nu au putut învinge Elveția, care i-a învins cu 3-0 la Campionatele Europene. Lovitura de pedeapsă din minutul 52 nu a fost folosită de un expert în acest element al jocului – Georgino a făcut însă o greșeală cu 11 metri pentru a cincea oară în acest an; Șutul său a fost salvat de Yan Summer.

Italia a menținut un avantaj de patru puncte față de helvetieni, însă a jucat cu două jocuri mai puțin și a egalat recordul Braziliei de a nu pierde 36 de jocuri la rând până în 1993-96. Echipa antrenorului Robert Mancini a părăsit ultima oară terenul, învingând pe 10 octombrie 2018.

În înfrângerea de joi din Suedia (1: 2), spaniolii și-au recâștigat locul în grupa B cu o victorie de 4: 0 asupra georgienilor, dar „Trzy Korony”, suspendat duminică, a pierdut cu un punct. Pentru ei, chiar dacă două jocuri s-au jucat mai puțin.

Viteza nu a fost redusă de belgieni. După victoria cu 3-0 asupra Cehiei, aceștia și-au consolidat prima poziție în Grupa E cu 13 puncte și 20-4 goluri în cinci meciuri.

READ  Prețul acțiunilor Serenus Energy Inc. Pe 3 noiembrie 2021

Republica Cehă are șapte puncte, dar jucătorii galezi au un singur scor scăzut în două meciuri, cu o victorie cu 3-2 asupra Belarusului duminică în mijlocul terenului de la Kazan. Gareth Bale a marcat hat-trick-ul decisiv al golului în prelungiri.

Prima înfrângere din turul de calificare din grupa J a fost a Armeniei, dar a fost foarte dureroasă chiar acum – cu Germania 0: 6 la Stuttgart. Acesta este al doilea meci pentru germani, condus de antrenorul Hansie Flick, dar prima apariție în fața propriului public.

Jucătorii săi au preluat conducerea cu 12 puncte, mai mult de doi armeni și trei români (2-0 împotriva Liechtensteinului). Macedonia de Nord nu a renunțat la lupta pentru promovare sau la un loc în play-off – 8 puncte, totuși, Islanda conducând deja 2: 2 cu 2: 2.

Ucraina a remizat sâmbătă cu 1-1 cu Franța. Gazdele au înregistrat deja a cincea remiză în runda de calificare, iar campionii mondiali nu și-au câștigat a cincea întâlnire consecutivă, inclusiv Euro, anul acesta, din care au fost eliminați în finala 1/8.

Rezultatele turneului și a celei de-a cincea runde a calificărilor la Cupa Mondială UEFA: