L. Euro 2024: victorie uriașă pentru Spania. Belgia și Austria sunt la un pas de a progresa – Știri

• Marți, Belgia a învins Estonia cu 6-0, iar Austria a învins Suedia cu 3-1.
  • Primele două echipe din fiecare grupă vor avansa direct la Euro 2024, găzduit de Germania
  • Cu trei runde până la finalul calificărilor, Belgia și Austria aveau fiecare câte 13 puncte, în timp ce Suedia, pe locul trei, avea doar șase.

Marți, Spania a obținut o altă victorie importantă. Vineri, a învins Georgia cu 7-1 și de data aceasta a învins Ciprul cu 6-0. Cu toate acestea, echipa din Peninsula Iberică nu a ajuns în fruntea Grupei A. Ei sunt la șase puncte în spatele Scoției, conducând la toate punctele, cu un joc în mână. Scoțienii au fost suspendați în acea zi.

Într-un meci foarte interesant, Italia a învins Ucraina cu 2:1. Davide Bretesi a marcat ambele goluri pentru gazde în prima repriză. Chiar înainte de pauză, Ucraina a răspuns doar cu un gol al lui Andriy Yarmolenko.

Anglia se află în fruntea grupei C a seriei (13 puncte). Italia, Ucraina și Macedonia de Nord au adunat câte 7 puncte. Cu toate acestea, italienii au jucat mai puțin într-un turneu.

În Grupa I a existat mai mult decât un simplu sentiment sportiv. În prima repriză, meciul de la București, România – Kosovo a fost întrerupt aproape o oră. După cum a scris UEFA pe site-ul său, motivul a fost „comportamentul discriminatoriu al fanilor”. Standurile prezentau, printre altele: un banner cu cuvintele „sârb kosovar”.

În final, România s-a impus cu 2–0 datorită golurilor lui Nicolae Stanciu în minutul 83 și lui Valentin Mihaili la sfârșitul jocului. Kosovo a jucat cu zece oameni din minutul 43 după cartonașul roșu al lui Vedat Muriki și Stanciu a ratat o lovitură de pedeapsă în minutul 59.

România este pe locul doi cu 12 puncte. Elveția (14) a învins Andorra cu 3-0, iar Israelul (11) pe locul 3 a câștigat cu 1-0 la penalty-uri împotriva Belarusului.

cp

READ  Iga Svidek revine în acțiune. Consultați programul pentru cea de-a patra zi a turneului de la Varșovia