Lățimea stâlpului. Arkadiusz Milik a fost nebun în meciul din Coppa Italia

Lățimea stâlpului.  Arkadiusz Milik a fost nebun în meciul din Coppa Italia

Twitter / Arkadiusz Milik / Arkadiusz Milik în culorile Juventus

Sebastian Szczytkowski

Fanii lui Juventus au așteptat o performanță convingătoare a lui Arkadiusz Milik și, în sfârșit, au reușit. Polonezul a fost printre titularii în sferturile de finală ale Cupei Italiei și a marcat trei goluri pentru Frosinone Calcio. Meciul s-a încheiat cu scorul de 4:0.

Finala calificată a fost numită în semifinalele Coppa Italia de la Torino. Marți, ACF Fiorentina a intrat în primele patru. Miercuri, jucătorii Lazio și Atalanta BC au fost încântați de promovarea lor. A fi în această companie a fost tentant atât pentru Juventus, cât și pentru Frosinone Calcio. Bianconerii și-au îndeplinit sarcina cu mare ajutor din partea lui Arkadiusz Milik și vor înfrunta Lazio în semifinale.

Arkadiusz Milik a fost singurul polonez de pe teren. Atacantul a început în atacul bianconerilor alături de tânărul Kenan Yildiz. Antrenorul Massimiliano Allegri l-a lăsat pe Dusan Vlahovic pe bancă. Antrenorul însuși a sărbătorit 400 de ani de la cel de-al 400-lea meci ca antrenor al lui Juventus, iar polonezul i-a făcut un cadou frumos pentru a-i mulțumi pentru încredere.

Arkadiusz Milik a marcat un gol uluitor în minutul 11 ​​pentru a le aduce bianconerilor în avantaj cu 1-0. Atacantului i s-a acordat lovitura de pedeapsă acordată gazdelor din cauza faultului lui Paul Lirola asupra lui Fabio Meretti. Nu a avut nicio problemă să-l învingă cu un șut pe portarul Frosinone, Calcio. A fost o deschidere de vis pentru Arkadiusz Milik, care a fost acuzat de ineficiență la începutul anului.

READ  Așa joacă viitorul campion al Angliei? Arsenal s-a distrat împotriva lui Brighton

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsporcie: portarul a privit mingea zburând. Ce scop!

Golul polonez a fost o lovitură grea pentru Frosinone, iar echipei antrenorului Eusebio Di Francesco i-a fost greu să-și revină. Nou-venitul în elita italiană nu și-a creat prea multe ocazii de gol, iar când a șutat pe poartă a fost nesemnificativ pentru Mattia Perina.

Arkadiusz Milik a jucat primul lăutar în sferturile de finală ale Cupei Italiei. În minutul 38, Al-Qutbi a fost din nou mulțumit de gol. De data aceasta nu a încercat din minge în picioare, ci la finalul atacului bianconerilor. Mingea a ajuns la Arkadiusz Milik după pasa lui Weston McKennie. Jucătorii lui Massimiliano Allegrigo au fost aproape de promovare.

Nu a fost nicio surpriză similară cu Frosinone ca în runda precedentă. Acolo a fost și un oaspete, care nu a împiedicat SSC Napoli să demoleze Stadio Diego Armando Maradona. Totuși, joi, noul venit din Serie A nu a știut cum să-l oprească pe Arkadiusz Milik.

Pentru a confirma slăbiciunea lui Frosinone, Arkadiusz Milik a marcat mult așteptatul gol de 3-0 în minutul 48. Deși polonezul a completat un hat-trick neclasic, a fost totuși un hat-trick. Manuel Locatelli a observat și a tras o pasă rapidă a lui Arkadiusz Milik care l-a învins pentru a treia oară pe portarul vizitator. Michele Cerofolini s-ar fi săturat ca fostul atacant al lui Napoli să devină co-lider al clasamentelor din Cupa Italiei.

În minutul 57, mingea a intrat din nou în poartă după intervenția marcatorului Arkadiusz Milik și a asistentului său Fabio Merita, dar golul a fost anulat din cauza ofsaidului. Prin urmare, polonezul a fost nevoit să se mulțumească cu trei goluri, iar înainte de a părăsi terenul în minutul 62, a urmărit din perspectiva terenului golul lui Kenan Yildiz pentru a face scorul 4-0. Înlocuitorul lui Arkadiusz Milik a fost Dusan Vlahovic.

READ  Emoții în meciul de dublu de Hubert Hurkacz. A hotărât să rupă super cravată

Juventus – Frosinone Calcio 4-0 (2-0)
1:0 – Arkadiusz Milik (K) 11'
2:0 – Arkadiusz Milik (38')
3:0 – Arkadiusz Milik 48'
4:0 – Kenan Yildiz 61'

Compozitii:

Juventus: Mattia Perin – Federico Gatti, Bremer, Danilo – Timothy Weah (71' Andrea Cambiasso), Weston McKennie, Manuel Locatelli (62' Samuel Elling Jr), Fabio Meretti (62' Hans Nicolosi Caviglia), Filip Kostic – Arkadiusz Milik (62) . „Dusan Vlahovic), Kenan Yildiz (78” Joseph Nung Bwindi)

Frosinone: Michele Cerofolini – Caleb Ocoli, Simone Romagnoli, Matthews Lusuardi – Paul Lirola (79' Kevin Bonifazi), Marco Brescianini, Luca Mazzitelli (60' Enzo Barrenecchia), Luca Garitano – Abdou Haroui (59' Francesco Gelli), Arijon Ibrahimovic (46') ). Matias Sule) – Caio Jorge (79' Walid Chidera)

Cartonașe galbene: Locatelli, Kostic, Gatti (Juventus)