Mare campion peste bord! O zi grozavă pentru chinezi la US Open

Mare campion peste bord!  O zi grozavă pentru chinezi la US Open

PAP / EPA / SARAH YENESEL / În fotografie: Victoria Azarenka

Lucas Ivanek

Victoria Azarenka nu va câștiga US Open 2023! Fostul număr unu a fost eliminat de la evenimentul de la New York după ce a pierdut în fața lui Lin Xu. Xinyu Wang a oprit Sarah Sorbets.

Victoria Azarenka (WTA 18) este de două ori campioană la Australian Open (2012, 2013). În plus, a ajuns în finala US Open de trei ori (2012, 2013, 2020). De data aceasta, la New York, a pierdut cu Lin Zhu (WTA 44) cu 3-6, 3-6 și a ieșit în turul doi.

Azarenka a irosit trei puncte de break în 91 de minute. Zhu a transformat trei dintre cele 12 ocazii ale sale. Belarusul a avut 17 lovituri de finisare și 31 de erori neforțate. Chinezoaica a avut 14 lovituri consecutive și 15 erori.

Sarah Soripes (WTA 55) a câștigat titlul la Cleveland săptămâna trecută. Ea a ieșit de la US Open în turul doi, pierzând în fața lui Chinyu Wang (WTA 53) cu 7–5, 3–6, 4–6. A fost un maraton care a durat două ore și 52 de minute. Spaniolul a salvat șapte din 16 puncte de break. Jucătorii chinezi au transformat opt ​​din cele 13 ocazii. A încheiat meciul cu 49 de lovituri de finisare și 55 de erori neforțate. Soripes a înregistrat 14 lovituri directe și 34 de erori.

Sorana Cîrstea (WTA 30) a învins-o pe Anna Kalinska (WTA 89) cu 6:3, 6:4 în 66 de minute. Românul a câștigat 23 din 28 de puncte la primul serviciu. Ea a folosit trei din șase puncte de break. A avut 17 terminatori cu 17 erori neforțate. Kalinska a avut 14 lovituri consecutive și 25 de erori.

READ  Efectuarea unui diagnostic precis este o comunicare a festivalului internațional de teatru de artă plastică

Anna Karolina Schmidlova (WTA 64) a învins-o pe Rebekah Masarova (WTA 71) cu 7:6(0), 6:2. În primul set, slovacul a revenit de la 2:4 și ar fi pierdut chiar și la 2:5, dar în al șaptelea joc a spart patru puncte de break. În 95 de minute de joc, a salvat patru din cinci și a transformat trei din șapte ocazii de evadare.

Americanul câștigă ciocnirea adolescenților. O altă surpriză la US Open
Un drum prin încercările unei persoane dragi. Promovarea eficientă a tinerei cehe

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportie: începe Sabalenka. „Un loc special în inima mea”

Urmărește meciurile Turului WTA online pe CANAL+ cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători grozavi (Link sponsorizat)