Marea bucurie a Ucrainei. L-am învins din nou pe rus

Marea bucurie a Ucrainei.  L-am învins din nou pe rus

PAP/EPA/Caroline Blumberg/ În imagine: Elina Svitolina

Lukasz Iwanek

Elina Svitolina a mai câștigat un meci la Roland Garros 2023 de la Paris. Iar ucraineanca a eliminat-o în trei seturi pe Anna Blinkua, pe care o învinsese cu câteva zile mai devreme în finala de la Strasbourg. Sloane Stephens este încă în liceu.

Elina Svitolina (WTA 192) a născut primul ei copil în octombrie. După pauză de maternitate, ucraineanca se descurcă grozav pe terenuri. Săptămâna trecută, ea a câștigat titlul la Strasbourg cu o victorie cu 6-2, 6-3 în fața Anna Blinkowa (WTA 56). Jucătorii de tenis s-au ciocnit din nou vineri. Svitolina s-a dovedit a fi din nou cea mai bună, dar de data aceasta au fost trei seturi. Câștigătorul finalelor WTA din 2018 a câștigat cu 2-6, 6-2, 7-5.

Cel de-al treilea grup a fost cel mai interesant. Blinkowa de la 1: 3 a devenit 4: 3. În final, au fost trei break-uri, dintre care două a primit Svitolina. În al doisprezecelea joc, ucraineanul a apărat break point și și-a asigurat urcarea cu a treia minge. Întâlnirea a durat 2 ore și 17 minute.

Ambii jucători au 12 puncte de break. Svitolina a făcut șase pase decisive și a prins șapte break-uri. Ea a ajuns la 37 de finalizări cu 32 de erori neforțate. Blinkowa a avut 31 de victorii consecutive și 43 de erori. Ucraineanul a mai marcat opt ​​puncte (97-89). Următoarea rivală a fostei a treia jucătoare de tenis în clasament va fi Daria Kasatkina.

READ  Câți kilometri poți parcurge în 24 de ore? Îl va verifica și va doborî recordul mondial

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportie: Miss Euro înnebunește! „Mamba in sfarsit”

Sloane Stephens (WTA 30) a învins-o pe Yulia Putintseva (WTA 58) cu 6-3, 3-6, 6-2. În meciul, care a durat 2 ore și 23 de minute, americanul a salvat 12 din 17 puncte de break și a folosit șapte din 10 puncte de break. Ea a fost marcată cu 38 de puncte de final cu 46 de erori neforțate. Kazahstanul a marcat 23 de victorii consecutive și 27 de faulturi. Stephens este campioana US Open 2017 și vicecampioana la Roland Garros 2018. Următoarea ei adversară va fi Aryna Sabalenka.

Clara Towson (WTA 127) a pierdut cu 6-3, 1-6, 5-7 în fața Elenei Owenissian (WTA 134) după 2 ore și 20 de minute. În setul al treilea, Dinka a ratat avantajul 2: 0. În cele din urmă, a început să urmărească și de la 3: 5 a egalat la 5: 5 după apărarea mingii de meci. Cu toate acestea, nu a schimbat cursul acestei confruntări. În ultimele două meciuri, ea a marcat doar trei puncte. Meciul a avut 14 break-uri, dintre care opt au fost marcate de Oansjan.

Karolina Muchova (WTA 43) a învins-o pe Irina Camelia Begu (WTA 27) cu 6: 3, 6: 2. În 93 de minute, cehoaica a marcat 26 din 37 la primul serviciu și 18 din 23 la plasă. Am folosit patru din 12 puncte de break. Muchova a jucat în semifinalele Australian Open 2021 și în sferturile de finală ale Campionatelor de la Wimbledon 2019 și 2021. La Paris, a ajuns pentru prima dată în turul al patrulea.

Roland GarrosParis, Franta)
Grand Slam, teren pe zgura, fond de premii de 49,6 milioane de euro
Vineri 2 iunie

READ  România Unde să vizionezi? Difuzare și streaming online

Simplu din runda a treia:

Karolina Muchova (Cehia) a trecut de Irina-Camelia Bego (România 27), scor 6-3, 6-2.
Elina Svitolina (Ucraina) – Anna Blinkova 2:6, 6:2, 7:5
– Sloane Stephens (SUA) – Yulia Putintseva (Kazahstan) 6-3, 3-6, 6-2
Elena Owennisian (LL) – Clara Towson (Den, Q) 3:6, 6:1, 7:5

Programul campionatului feminin și rezultatele

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)