Meciul dintre Ajax și RKC Waalwijk s-a încheiat prematur. O accidentare terifiantă

Meciul dintre Ajax și RKC Waalwijk s-a încheiat prematur.  O accidentare terifiantă

Meciul de sâmbătă din Eredivisie dintre RKC Waalwijk și Ajax a fost oprit după accidentarea lui Etienne Vaessen.

Ajax a luat conducerea împotriva lui RK Waalwijk în minutul 30 datorită golului de Brian Brobbey. În prima repriză, golurile au fost marcate de Michel Kramer și Steven Bergwijn dintr-o lovitură de pedeapsă, iar formația din Amsterdam a încheiat cu scorul de 2-1. După pauză, scorul a devenit 3-2 după golurile lui Yassin Okili și Stephen Burgos.

Evenimentul nefericit s-a petrecut în minutul 84. Reluarea nu a determinat pe deplin ce s-a întâmplat, dar totul indica că Probbe, care ataca poarta adversă, s-a izbit de portarul gazdelor, Etienne Vaessen.

Desigur, tânărul de 28 de ani a fost imediat ajutat. Situația părea foarte periculoasă. Portarul era acoperit, așa că nu era clar ce era în neregulă cu el.

Algemeen Dagblad a scris că a fost reînviat.

Aceeași sursă confirmă că lacrimile au apărut în ochii multor jucători Valvik.

Arbitrul a decis să încheie meciul prematur. În tribune se aud cuvinte care înainte tăceau: „Nu vei merge niciodată singur”.

„Este mai mult decât fotbal. Ne rugăm ca totul să meargă bine cu tine, Etienne”, a scris Ajax pe rețelele de socializare.

Weissen a jucat 186 de meciuri pentru Waalwijk. A marcat 93 în Eredivisie.