O nouă eroină în Nur-Sultan. Preferatul gazdelor dezamăgite

O nouă eroină în Nur-Sultan.  Preferatul gazdelor dezamăgite

Sâmbătă, ultimul meci al Campionatelor WTA 250 Indoor s-a desfășurat pe terenurile dure din Nur-Sultan. Alison van Uytvanck a menținut un echilibru perfect în meciurile pentru titlu, deși după primul set nu s-a anunțat nimic despre victoria ei.

Rafai Smolensky

Alison van Uytvanck

Getty Images / David Kirouac / Icon Sportswire / Na zdjęciu: Alison van Uytvanck

Urmăriți meciurile Iga Świątek pe CANAL + și pe canalplus.com
În finala de sâmbătă a Openului de tenis Astana din 2021, s-au întâlnit jucătorii de tenis de top Julia Julia Putintseva (WTA 47) și Alison van Uytvanck (WTA 89). Casasca a câștigat patru meciuri anterioare și a fost favorita în competiția disputată în fața fanilor săi. Cu toate acestea, belgianul nu pierduse niciuna din cele patru finale anterioare și dorea să mențină acea serie.

Începutul meciului poate indica o victorie lină pentru favoritul gazdei. Putintseva a avut cu ușurință trei pauze în primul set și a închis această parte a meciului cu un scor mare de 6: 1.

Van Uytvanck s-a trezit în cea de-a doua tranșă, pe care a deschis-o cu o descoperire. Putintseva a compensat pierderea cu mare dificultate și a avansat la 3-2. Apoi a fost a patra oră și al nouălea meci decisiv, pe care belgianul l-a câștigat cu o pauză prețioasă. Kazaszka a avut încă șansa de a reveni în meci după schimbarea de parte, dar belgianul s-a apărat și a folosit prima minge de set.

Urmăriți videoclipul: acesta este unul dintre cele mai frumoase WAG-uri din lume. Acest videoclip preia internetul

La al treilea capăt, evenimentele de pe teren au fost inițial favorabile jucătorului de tenis gazdă. Tânărul de 26 de ani a fost eliminat cu 2-0, dar a pierdut rapid avantajul. În timp, inițiativa în instanță a aparținut lui Van Uytvanck. Belgianul a făcut presiuni asupra persoanelor returnate și a fost mai bun la schimburi. Putintseva a fost frustrat după jocuri nereușite. Din situația 3: 2, a pierdut patru meciuri consecutive și, ca rezultat, duelul complet 6: 1, 4: 6, 3: 6.

READ  Șahtior Donețk - Barcelona. Acoperire live și rezultate

Van Uytvanck, în vârstă de 27 de ani, a găsit o cale pentru Putinseva pentru prima dată în carieră și a devenit campioana competiției din Nur-Sultan. Aceasta este a cincea ceașcă a turneului. În 2017, ea a triumfat la Quebec, apoi a adăugat cupe la două victorii la Budapesta (2018 și 2019) și una la Tașkent (2019). El va obține 280 de puncte pentru titlu în clasamentul WTA și va fi promovat pe locul 55. După ce va fi învinsă de ea, Putintseva se va deplasa în câteva locuri.

Finala turneului de dublu a avut loc și sâmbătă. Titlul a fost luat de către a treia cap de serie Anna-Lena Fridsam și de a treia cap de serie Monica Niculescu, care au învins duo-ul rusesc Angelina Gabogoa și Anastasia Zakharova cu 6: 2, 4: 6, 10-5. Germana s-a bucurat de cea de-a doua victorie dublă în turul feminin, iar românca în runda a 10-a.

Cucerirea AstaneiNur Sutan (Kazahstan)
WTA 250, teren greu în sală, fond de premiere 235,2 mii. dolar
Sâmbătă, 2 octombrie

finală la simplu:

Alison van Uytvanck (Belgia, 2) – Julia Potentsua (Kazahstan, 1) 1: 6, 6: 4, 6: 3

Soțul meu este definitiv:

Anna-Lena Friedsam (Germania, 3) / Monica Niculescu (România, 3) – Angelina Gabogoa (Rusia) / Anastazga Zakharova (Rusia) 6-2, 4: 6, 10-5