PKO Ekstraklasa: Spectacolul Gornik Zabrze la Łódź!

În meciul din runda a 13-a din PKO Ekstraklasa 2023/2024, Gornik Zabrze a învins-o pe ŁKS Łódź în deplasare, câștigând cu 5-0. Vineri au fost marcate un total de 13 goluri în două meciuri (anterior Corona Kielce a învins Puszcza Niepołomice cu 5:3).

Thomas Rosinski

Jucătorii lui Gornik Zabrze

Newspix / Artur Krzyzewski / Poza: jucătorii Gornik Zabrze

Gornik a intrat în meciul de vineri după ce l-a învins pe Rakov Czinstochowa (campion polonez) cu 2:1 și o remiza anterioară cu liderul competiției – Łlesk Wrocław (1:1) și părea favorit în confruntarea cu ŁKS, care ocupă ultimul loc în clasament. masa.

Cu toate acestea, încă de la începutul meciului, jucătorii ambelor echipe nu au fost geniali, ci mai degrabă dezamăgitori. Meciul a mers într-un ritm lent, au fost multe greșeli și nu au fost mișcări interesante și închegate.

Abia la finalul primei reprize jucătorii lui Jan Orban au decis să accelereze, ceea ce le-a dat conducerea în minutul 42. Apoi Michal Ciplak a trimis o centrare din stânga, iar Aleksandar Bobek a trimis peste fileu.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportcie: Starul fotbalului și-a arătat clasa. Asta a făcut după înfrângere

După schimbarea echipelor, echipa condusă de Pyotr Stokojets arăta neajutorat și în minutul 62 pierdea deja cu 0:2. Apoi, lovitura de pedeapsă acordată pentru faultul lui Adam Marciniak asupra lui Sebastian Musiolek ar fi putut fi transformată de Daisuke Yokota.

Zabrze nu avea de gând să încetinească și la finalul meciului și-a terminat adversarul. Mai întâi, Dani Pacheco a trimis o centrare perfectă dintr-o lovitură de colț, iar Crispin Szczesniak a reușit acasă cu capul.

READ  Cunoaștem arbitrul pentru meciul Moldova-Polonia

După un timp, Yokota a făcut o pasă minunată peste apărarea ŁKS, iar Damian Rasak l-a învins pe Aleksander Bobek în alunecare.

În minutul 82, scorul a devenit 5-0 pentru oaspeți, Daisuke Yokota, care a completat două doudă și a încheiat și lupta cu un assist.

De menționat că echipa Lodz nu a șutat pe poartă în timpul acestui meci.

Compozitii:

Lex Lodz: Aleksandar Bobek – Bartosz Cieselja, Nacho Monsalvi, Adam Marciniak, Marcin Fleiss – [Dani Ramirez (66′ Pirulo) 79′ Maciej Śliwa]Kamil Dankowski, Adrian Luvu (59′ Engel Hoti), Piotr Glowacki – Stipe Juric (66′ Kai Tejan), Piotr Janczukovich (79′ Jan Lapidzki).

Gornik Zabrze: Daniel Bjelica – Boris Sekulić (85′ Norbert Barczak), Crispin Szczesniak, Rafael Janicki, Michal Cieblak – Simon Cheese, Damian Rasak, Dani Pacheco (83′ Robert Daduk) – Daisuke Yokota (83′ Lawrence Ignale), Camil Lukoczyk (83′) 63’). Adrian Kapralek – Piotr Krawczyk (63′ Sebastian Musiolek).

Cartonașe galbene: Adrian Lovo, Adam Marciniak (ŁKS Lodz) și Michal Cieblak (Gornik Zabrze).

a conduce: Simon Marciniak.

-> Cuvinte surprinzătoare înainte de meciul PKO Ekstraklasa. „Această echipă trebuie să fie lider”