R. Kobayashi este lider la mijlocul drumului, trei polonezi în finală

R.  Kobayashi este lider la mijlocul drumului, trei polonezi în finală

Ryoyu Kobayashi conduce după prima serie a competiției de simplu de duminică la Cupa Mondială de la Wielka Krokiew (HS140) din Zakopane. Internaționalul japonez este lider cu o săritură de 136 de metri. Trei stâlpi au câștigat finala.

După prima rundă, Ryoyo Kobayashi este în frunte. Liderul Cupei Mondiale a aterizat la 136 de metri și la jumătatea competiției îl conduce pe Daniel Chuvenig (135 de metri) cu 2,8 puncte. Al treilea este Marius Lindvik (135 m), al patrulea este Karl Geiger (134,5 m), al cincilea este Anzi Lanisek (134,5 m) iar al șaselea este Daniel Huber (138,5 m).

Următoarele locuri au fost luate de Killian Peier (135,5 m), Timi Zajc (129,5 m) și Clemens Aigner (133 m). Top zece a fost închis de Jan Hoerl (131 d.Hr.).

Trei reprezentanți polonezi s-au calificat în finală. Pawe Wąsek (125,5 m) ocupă locul nouăsprezece la mijloc, al douăzeci și șaselea Piotr Żyła (123,5 m), locul douăzeci și șapte este Stefan Hula (126 m).

Echipa Piao Ziruni rămasă nu s-a calificat în finală. Locul 32 a revenit lui Maciej Kot (124,5 m), locul 38 a fost Jakub Wolny (121,5 m), locul 41 Klemens Murańka (120 m), locul 42 a fost Tomasz Pilch (118,5 m), locul 47 Andrzej Stękała (120.5m). în timp ce al patruzeci și opta Alexandru Zniszczoł (115,5 d.Hr.).

S-a jucat prima serie de concurs a celui de-al optsprezecelea pachet inaugural.

Finalul serialului începe la 17:07. Difuzare pe Eurosport 1, TVP1, TVP Sport și Player.pl.

Veți putea urmări rezultatele „în direct” prin intermediul raportului LIVE FISskijumping >>