SH. Cupa Mondială 2026 – Campionii în curs au început cu o victorie, marcând al 104-lea gol…

SH.  Cupa Mondială 2026 – Campionii în curs au început cu o victorie, marcând al 104-lea gol…

Echipa argentiniană campioană mondială și-a început campania de calificare la Cupa Mondială din 2026 învingând Ecuadorul cu 1-0 la Buenos Aires. Cel de-al 104-lea gol pentru echipa națională a fost marcat de Lionel Messi în minutul 78 dintr-o lovitură liberă.

Tanarul de 36 de ani i-a salvat inca o data pe albiceleste dintr-o accidentare, care ar fi putut fi considerata egalitate. Mass-media din lume a avut din nou ocazia să scrie despre „atingerea magică a mingii” a lui Messi.

Căpitanul campionilor mondiali nu are nicio îndoială că primul meci a arătat cât de dificilă îi așteaptă calificarea pe argentinieni.

„A fost un meci foarte greu, foarte fizic. Până la urmă am fost foarte obosit, așa că am părăsit terenul. În același timp, a fost o victorie foarte valoroasă care ne-a permis să începem cu succes un nou drum. Acest meci chiar a arătat cât de greu este. „Acest meci a arătat într-adevăr cât de dificil este”, a spus Messi, care s-a mutat de la Paris. Saint-Germain la Inter Miami în această vară: „Sarcinile pe care ni le arătă sunt… „Toată lumea va dori să învingă Argentina pentru a învinge campionii mondiali”.

În celelalte meciuri de joi din runda de deschidere, Columbia s-a impus datorită golului lui Rafael Burre din minutul 46 în fața Venezuela cu 1-0, iar Paraguay a egalat cu Peru 0-0, deși oaspeții au jucat cu zece bărbați din minutul 45 după Luis Advincula. Este afișat cartonașul roșu.

Vineri, Uruguay va gazdui Chile, iar Brazilia va gazdui Bolivia.

În America de Sud, rundele de calificare se desfășoară în mod tradițional conform unui sistem de ligă – cu 10 echipe jucând un meci acasă și în deplasare și un meci retur. Având în vedere creșterea numărului de participanți la Cupa Mondială la 48, de la viitorul turneu din Statele Unite, Mexic și Canada se vor califica șase echipe din regiunea CONMEBOL, iar a șaptea va juca în playoff-ul continental.