Spania și Polonia sunt campioane europene la 7

Spania Masculin și Irlanda Femeile au câștigat etapa de la Cracovia în weekend

Orice competiție care se întinde pe două săptămâni scurte, ascuțite și intense împotriva echipelor de top poate declanșa o dramă interesantă – și Rugby Europe Championship Sevens Series din 2022 cu siguranță a făcut-o.

În clasamentul masculin, ne îndreptăm spre o revanșă la Cracovia vineri, sâmbătă și duminică, unde Germania, care a câștigat prima manșă la Lisabona, preia conducerea.

Polonia a ocupat primul loc în clasamentul feminin după o glorie similară în Portugalia, dar ambele știau că alte echipe vor să câștige coroana Campionatului European, dacă este posibil.

După ce au câștigat toate cele patru jocuri într-un meci din Grupa A, bărbații germani au luat în mod clar încredere din succesul anterior la eveniment.

Cu câte două echipe din fiecare grupă avansând în semifinale, Franța a terminat pe locul al doilea după trei victorii și o înfrângere.

În Grupa B, Portugalia și Spania au câștigat trei și au pierdut unul pentru a ajunge în semifinale, Portugalia fiind în frunte.

Gazdele Polonia au trecut de Republica Cehă, pe locul nouă, cu 21-19 în clasament, dar jocul în fața unui public mai susținător va fi un fior pentru echipă.

Belgia a învins Lituania cu 34-0 și Georgia cu 19-12 Italia, după care și-a confirmat startul pe locurile cinci și șase.

Belgia a câștigat al cincilea/al șaselea joc cu 24-7, în timp ce Italia a învins Lituania cu 31-19 în al șaptelea/al optulea joc.

După semifinale, Spania s-a răzbunat învingând Germania cu 31-10 în finala de la Lisabona.

Franța a învins Portugalia cu 26-14 în ultimele patru meciuri.

READ  CE v. Polonia. Sośnierz: Extinderea capabilităților este în curs

Germanii au învins Portugalia cu 24-14 în al treilea/al patrulea joc pentru a lua medalia de bronz din weekend și a încheiat ultimele patru înfrângeri.

Mulți au presupus că Franța va testa Spania în finală, dar aceasta din urmă a produs de fapt o revenire clinică la Cracovia pentru a câștiga titlul cu 29-7.

Cele 20 de puncte câștigate din această victorie i-au mutat pe lângă Germania pentru a deveni campionii Europei.

După două meciuri au terminat cu 38 de puncte, urmate de Germania cu 36 și Franța cu 30 de puncte.

Franța s-a calificat deja la Rugby World Cup Sevens din Africa de Sud în septembrie, dar Spania, Germania și alte câteva echipe din campionat vor juca acum în preliminariile Rugby Europe Rugby World Cup Sevens la București la sfârșitul acestei luni. , încercând să ajungă în Cape Town, România.

Echipele naționale ale Irlandei și Poloniei vor avansa și ele spre eliminare după trei zile de comemorare la Cracovia.

Polonia a câștigat la Lisabona, dar Irlanda, care nu a evoluat bine în prima manșă, a terminat aici în vârful grupului A.

Au câștigat patru din patru, Polonia terminând pe locul al doilea după trei victorii și o înfrângere în fața Irlandei.

Scoția a terminat pe locul doi în săptămâna unu și s-a descurcat bine în Grupa B aici, cu patru victorii și o înfrângere în fața Spaniei pe locul doi.

În meciurile de calificare, Germania a învins o echipă tânără din Țara Galilor cu 33–14 pentru a termina pe locul nouă, în timp ce Belgia și Franța au învins Republica Cehă și România cu 14–10 și, respectiv, 36–7, pentru a termina pe locul cinci/șase.

READ  România introduce restricții pentru două orașe mari ...

În al șaptelea/al optulea joc, Cehia a învins România cu 45-0, iar Belgia a învins Franța cu 26-14 pentru a termina pe locul cinci.

Irlanda a arătat o îmbunătățire suplimentară când a învins Spania cu 26-0 în prima semifinală și apoi, Polonia a învins Scoția cu 14-0 în cel mai greu meci de trei zile. Drept urmare, Polonia a devenit campioana europeană în clasamentul general pentru prima dată în istoria sa, iar publicul a luat-o razna.

Spania a învins Scoția cu 21-17 pentru a câștiga medalia de bronz în meciul de pe locul trei/patru.

A fost o finală cu adevărat neconcludentă înainte ca Irlanda să sărbătorească după ce a învins gazdele cu 21-17.

Cele 20 de puncte ale Irlandei i-au mutat pe locul doi în tabelul general de puncte din campionat.

Polonia a fost a treia cu 38, urmată de Irlanda cu 34 și Scoția cu 32.

Pozițiile finale ale seriei sunt disponibile atât pentru bărbați, cât și pentru femei

Rugby Europa Rugby World Cup Sevens Calificări…

Autor: Gary Heatley