Un alt joc grozav de la Sloane Stephens. Dunka a fost surprinsă

Un alt joc grozav de la Sloane Stephens.  Dunka a fost surprinsă

PAP/EPA/YOAN VALAT/În imagine: Sloane Stephens

Lukasz Iwanek

Sloane Stephens a avut nevoie de 73 de minute pentru a avansa în următoarea rundă a Roland Garros 2023 de la Paris. Nu i-a dat o șansă americanului Worwararagrawa. Finalista la US Open 2021, Clara Towson, a eliminat-o pe Layla Fernandez.

Sloane Stephens (WTA 30) a avut două meciuri grozave la Roland Garros anul acesta. La start, a învins-o pe cehoaica Karolina Pliskova cu 6: 0, 6: 4. Miercuri, a învins-o pe americanca Varvara Graziwa (WTA 41) cu 6: 2, 6: 1. Stephens a ajuns în finala de la Paris în 2018. La US Open 2017, ea a câștigat singurul ei titlu de Grand Slam până în prezent.

În 73 de minute, fosta jucătoare de tenis nr. 3 înscrie 26 din 35 de puncte la primul serviciu. Ea a salvat trei puncte de break și a transformat cinci dintre cele 11 puncte de break. Stephens a lovit 15 touchdown-uri cu 11 erori neforțate. Gracheva are 16 victorii consecutive și 30 de rateuri. Următoarea rivală a Statelor Unite va fi Yulia Putintseva din Kazahstan.

Clara Towson (WTA 127) a învins-o pe Lilah Fernandez (WTA 49) cu 6-3, 5-7, 6-4. Jucătorii de tenis au luptat timp de 2 ore și 27 de minute. Danezul a folosit cinci dintre cele 11 puncte de break. Ea a terminat jocul cu 45 de lovituri finale și 30 de erori neforțate. Canadianul momea cu 36 de mingi câștigate direct din 37 de faulturi.

READ  Scandal la Tokyo! Boxerul a vrut să-și muște adversarul într-o luptă! "L-am pedepsit"

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportie: Miss Euro înnebunește! „Mamba in sfarsit”

Fernandez a concediat-o pe Magda Linette în primul tur. Canadianul nu va apăra puncte din sferturile de finală de anul trecut de la Paris. Cel mai bun rezultat al ei de Grand Slam este finala US Open 2021. Towson, în vârstă de 20 de ani, a ajuns pentru a doua oară în turul trei al unui turneu cu această poziție, după Australian Open 2022. În 2021, la Lyon și Luxemburg, danezul femeie a câștigat primul ei campionat WTA Tour. Fernandez are și două victorii, ambele la Monterrey (2021, 2022).

Irina Camelia Begu (WTA 27) a învins-o pe Sara Errani (WTA 73) cu 6: 3, 6: 0, finalista de la Roland Garros 2012. În primul set, italianca a egalat de la 0: 3 în 3: 3, dar a pierdut următoarele nouă meciuri. Românca a reordonat de două ori și a folosit șapte din cele opt puncte de break. Elena Owenisyan (WTA 134) a revenit cu scorul de 1-3 în setul doi pentru a o învinge pe Lyulia Gangin (WTA 124) cu 6-0, 7-5.

Roland GarrosParis, Franta)
Grand Slam, teren pe zgura, fond de premii de 49,6 milioane de euro
miercuri 31 mai

A doua rundă de simplu:

Irina-Camelia Bego (România, 27 de ani) a trecut de Sara Errani (Italia) cu 6-3, 6-0.
Sloane Stephens (SUA) – Varvara Graziewa 6:2, 6:1
Clara Towson (Danemarca, Kew) vs. Leila Fernandez (Canada) 6-3, 5-7, 6-4
Elena Owenisyan (LL) – Lyulia Gangine (Franţa) 6-0, 7-5

Programul campionatului feminin și rezultatele

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)

READ  Vești grozave despre meciul Iga Świątek, sunt oficiale. Cel mai rău scenariu a devenit realitate