Widzew Łódź l-a învins pe Ruch Chorzów. Blues au jucat cu nouă jucători

Widzew Łódź l-a învins pe Ruch Chorzów.  Blues au jucat cu nouă jucători

WP SportoweFakty / Paweł Piotrowski / În fotografie: jucători Widzew Łódź

Michel Bigza

Jucătorii de la Łódź de la Ruch Chorzów s-au apărat cu nouă oameni pentru o perioadă lungă în meciul cu Widzew. Gazdele au spart în cele din urmă apărarea oaspeților și au câștigat cu 2-1.

La a doua încercare, am putut juca un meci amical la Lodz. Pe 22 octombrie, apa care a inundat stadionul a împiedicat desfășurarea meciului. Aproximativ patru săptămâni mai târziu, jucătorii au ieșit pe teren.

Widzew a intrat slab în meci. Mai mulți jucători se află în cantonamentele naționalei, mulți dintre ei recuperându-se după accidentări, iar Mato Milos a fost suspendat din cauza avertismentelor. Lui Roach îi lipsea un jucător tânăr. Tomasz Wójtowicz nu va juca până la sfârșitul turneului.

Proprietarii au încercat să-și impună condițiile și să atace încă de la început. Oaspeții au acordat mai multă atenție apărării.

În minutul 14, Lodz a tras singurul șut pe poartă din prima repriză. Antoni Klimek a primit o centrare, iar lovitura de cap a fost blocată efectiv de Krzysztof Kamiński.

Câteva zeci de secunde mai târziu, albaștrii au marcat un gol. După ce a primit o lovitură de colț, Tomasz Podstowski a primit mingea, aceasta a sărit în spatele fundașului și a lovit bara transversală. Mateusz Bartolevski a ajuns la poartă și a trimis cu capul în poartă.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsporcie: Am atins obiectivul anului?! Gol fantastic pentru un fotbalist

După ce au preluat conducerea, oaspeții s-au retras și s-au concentrat să nu primească niciun gol. În minutul 23, Jordi Sanchez l-a învins pe Kaminsky într-un meci unu-la-unu. Golul nu a putut fi acordat din cauza offside-ului jucătorului spaniol.

READ  £ ukasz Fabiañski a salvat penalty-ul! Eficiență mare a portarului de fotbal polonez

De 14 ori campioni polonezi au luat un avans modest în repriza secundă. Widzew a căutat egalarea, iar mai multe ciocniri au avut loc în suprafața de pedeapsă a lui Chorzów, dar fără consecințe.

Mișcarea și-a găsit oportunitatea la finalul primului spectacol. Asistentul lui Kacper Skwierczyński a arătat un mare pericol, dar nimeni nu l-a putut opri.

Localnicii au avut nevoie de puțin peste 120 de secunde pentru a egala după ce au schimbat partea. Fabio Nunes a decis să tragă de la aproximativ 17 metri. Mingea s-a învârtit și a lovit poarta lângă stâlp. Kaminsky nici măcar nu s-a mișcat.

Din minutul 51, Roach a jucat prost. Konrad Kasulek și Szymon Szymanski s-au comportat tragic în apărare. Primul i-a pasat greșit partenerului său, iar în loc să lovească mingea a încercat să o ia. Drept urmare, Nunes a contactat-o. Szymański l-a îndepărtat pe jucătorul care se afla într-o poziție liberă, la culoare cu iarba, iar după un timp a mers la vestiar.

Widzew a atacat. Se părea că marcarea unui gol pentru Lodz era doar o chestiune de timp. Ruch s-a concentrat pe apărarea egalării și nu a putut să-l amenințe pe Jan Krzywański. În minutul 59, Fran Alvarez a șutat de la aproximativ 16 metri distanță, iar fundașii au lăsat mult loc adversarului. Kaminsky a lovit mingea.

Din minutul 65, oaspeții au jucat cu nouă jucători! Kasolic l-a împiedicat pe Klimek, care era într-o poziție clară, iar arbitrul nu a avut de ales.

Imaginea jocului nu s-a schimbat. Widzew a atacat, iar albaștrii nu au putut să iasă din propria jumătate. În minutul 79, Kaminski a blocat cu încredere șutul periculos al lui Davut Tkac.

READ  Îl ștergeți pe Gonzalo Feiu, un jucător cheie în Legia Varșovia?! „Nu se potrivește în acest joc”.

Trei minute mai târziu, portarul i-a salvat din nou pe albaștri. Kaminski a blocat mai întâi încercarea lui Dominic Kuhn, apoi efortul lui Luis da Silva. În minutul 87, Widzew a marcat golul lor. Sutul lui Da Silva a fost blocat de Kaminsky, iar Sanchez a corectat, dar a fost salvat. Marek Hanousek a primit în sfârșit mingea și a șutat-o ​​de la aproximativ 16 metri, ceea ce a fost imposibil de apărat. Nu a existat nicio mișcare în Satana pentru a răspunde.

Widzew Łódź – Rukh Chorzo 2:1 (0:1)
0:1 – Mateusz Bartolevski 16′
1:1 – Fabio Nunes 47′
2:1 – Marek Hanousek 87′

Compozitii:

Widziw Lodz: Jan Krzywanski – Patrick Stepinski, Mateusz Ciro, Luis da Silva, Pawel Zielinski (72′ Imad Rundic) – Dominik Kun (82′ Bartlomiej Pawlowski), Marek Hanosik, Fran Alvarez (90+1′ Ignacy Daoud) – Fabio Nunes (90+) ) ) 1′ Ernst Terbiowski), Jordi Sanchez, Anthony Klimek (72′ Dawid Tkac).

Roach Chorzo: Krzysztof Kaminski – Konrad Kasolek, Simon Szymanski, Maciej Sadluk, Mateusz Bartolewski – Kasper Skoerczyński (Jan Sedlak în 67′), Tomasz Swidrowski, Tomasz Podstowski (67′ Lukasz Moneta), Dominik Koerczyński (55′ Styczek) (57′) 83′ Kasper Michalski), Daniil Szczepan (55′ Michal Felix).

Cartonașe roșii: Szymanski (Roche) /51′, fault tactic/, Kasolek (Roche) /65′, fault tactic/.

Judecător: Tomasz Kwiatkowski (Varșovia).