Cunoaștem cel mai bun calificat pentru sferturile de finală ale turneului de volei masculin! Departajarea a fost decisă

Cunoaștem cel mai bun calificat pentru sferturile de finală ale turneului de volei masculin!  Departajarea a fost decisă

Meciul a început mai bine cu românii, care au fost bine pregătiți ofensiv și au servit (1:5, 4:11). Au controlat tot setul și la un moment dat avansul era deja de zece puncte (9:19). În cele din urmă, croații au câștigat cu o serie de acțiuni, dar era prea târziu pentru a compensa pierderile. Adrian Aciobanitei a incheiat setul cu un atac all-out.

Vezi și: Starul național al voleiului își încheie participarea la Campionatul European! Nu va juca meciuri decisive

În repriza secundă, după un start egal (8:8), echipa României a marcat puncte (8:16). S-a dovedit a fi decisiv pentru soarta acestei părți a meciului, deoarece croații nu au mai putut compensa pierderile. Este adevărat că voleibalistii români au reintrat în posesia mingii de meci, pierzând de trei ori la rând, dar Bela Bartha, cu un atac puternic, a marcat scorul la 20:25.

Rolurile au fost inversate în al treilea joc. Croații au luat inițiativa și au hotărât din start mersul evenimentelor pe teren (4:1). În mijlocul setului, seria a mers la serviciul lui Petar Derlic (17:9), performanța românilor s-a deteriorat clar și voleibalistii croați au câștigat cu încredere cu un raport de 25:17.

Al patrulea lot a fost cu siguranță mai uniform decât loturile anterioare. Mai întâi, românii au fost înainte (6:8), apoi croații au fost înainte (10:8), iar voleibalistii români au compensat înfrângerea (15:15). Până la urmă, timpul a fost 22:19 în favoarea Croației, dar România a marcat o serie de puncte (22:23). Marian Bala a castigat mingea de meci pentru Romania. Însă concurenții au profitat de ocazie și au câștigat războiul nervilor, încheind lotul cu un punct (28:26).

READ  Lech Pozna returnează un pick-up în valoare de 800 de mii. Euro gratuit. Merge în Belgia Bekka Nona

Cea mai bună calificare în sferturile de finală ale Campionatului de volei masculin din 2023 urma să fie stabilită prin departajare. Începutul lui a fost conform dorinței romanilor (1:4, 2:6). Rivalele goneau, dar când Alexandru Ratta a trecut de barieră, România a luat un avans de două puncte la schimbarea taberei (6:8). Iar voleibaliştii români au dus acest avantaj până la capăt. Asiopaneti a finalizat o treabă importantă (10:13), iar două erori ale croaților în zona de serviciu au dus la pierderea de puncte (12:15).

Rezumatul meciului Croația și România:

Cele mai multe puncte: Petar Derlic (29), Marko Sedlacek (14) – Croația; Alexandru Rata (30), Adrian Asiopaneti (16), Robert Kalin (13), Bela Bartha (10), Marian Bala (10) – Romania.

Croaţia – România 2:3 (17:25, 20:25, 25:17, 28:26, 12:15)

Croaţia: Tino Hanzic, Ivan Mihalyi, Petar Derlic, Marko Sedlacek, Krono Nikasevic, Bernard Bakonji – Ivan Željković (libero), Tsimavi Jokoski, Filip Sestan. antrenor: Cedric Ennard
România: Adrian Asiopanetti, Bela Bartha, Alexandru Ratta, Marian Bala, Robert Kalin, Claudio Dumitru – Sergio Diaconescu (libero), Mircea Pitta, Karol Kosinski (libero), Andrei Botnaru, Filip Konstantin. antrenor: Sergio Stanek.